Do Pásma Gazy prišli cisterny s palivom a zemným plynom, stále je to však málo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izraelský tank, Izrael,
Konvoj izraelských tankov opustil Pásmo Gazy. V piatok sa začalo dočasné prímerie. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Izrael oznámil, že v piatok do Pásma Gazy prišli štyri cisterny s palivom a štyri cisterny so skvapalneným zemným plynom.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Piatok je prvý deň prímeria medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktoré by malo trvať štyri dni. Izrael súhlasil, že počas tohto obdobia povolí dodávku 130-tisíc litrov paliva do Gazy denne na humanitárne potreby. To je zhruba dvojnásobok množstva, ktoré Izrael schválil už skôr, no stále málo pre denné potreby v oblasti, ktoré sú odhadom viac ako milión litrov, informuje agentúra AP.

Bezprostredne nebolo jasné, či piatkové dodávky znamenali dosiahnutie nového denného cieľa stanoveného dohodou o prímerí.

Po väčšinu siedmych týždňov vojny, ktorú Izrael vyhlásil Hamasu, židovský štát zakázal dodávky akéhokoľvek paliva do Gazy s tým, že ho militanti využijú na vojenské účely. Humanitárne agentúry Organizácie Spojených národov tieto tvrdenia odmietli a tvrdili, že dodávky paliva sú pod prísnym dohľadom a sú naliehavo potrebné na odvrátenie humanitárnej katastrofy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HamásOrganizácia Spojených národov (OSN)