Európska centrálna banka úrokové sadzby nezmenila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska centrálna banka (ECB)
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) na štvrtkovom zasadaní v Lisabone rozhodla o ponechaní hlavnej úrokovej sadzby na nezmenenej úrovni 1 %. Úrokové sadzby pre jednodňové refinančné a jednodňové sterilizačné operácie ponechala nezmenené na úrovni 1,75 % a 0,25 %. Informovala o tom ECB na svojej internetovej stránke.

Trhy čakajú na to, čo banka povie o Grécku a ako chce zabrániť šíreniu fiškálnej krízy do Portugalska, Írska a Španielska. Analytici osobitne čakajú na náznaky toho, či ECB bude smerovať k nákupu gréckych vládnych dlhopisov a prípadne vládnych dlhopisov iných krajín, aby zastavila krízu, ktorá ohrozuje prežitie spoločnej meny. Nákup vládnych dlhopisov je najsilnejšou zbraňou, ktorú ECB má, ale má aj iné možnosti vrátane opätovného zavedenia niektorých núdzových úverových opatrení, ktoré sa snaží postupne rušiť.

Európska centrálna banka zastavila požičiavanie dolárov a švajčiarskych frankov a poskytovanie úverov so splatnosťou nad 6 a 12 mesiacov, ale bez veľkého kriku ich môže obnoviť. Európske zákony nedovoľujú, aby ECB nakupovala dlhopisy priamo, tak ako to počas finančnej krízy robili centrálne banky USA a Veľkej Británie. Mohla by však toto obmedzenie obísť a nakupovať dlhopisy z druhej ruky od bánk.

SITA, Reuters

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka