Expolicajt odsúdený za pokus o vraždu a sériu krádeží uspel s odvolaním, súd sa bude prípadom znovu zaoberať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prípadom bývalého policajta Jána A., pôvodne odsúdeného na 22-ročný trest väzenia za pokus o vraždu a nedovolené ozbrojovanie, sa má opätovne zaoberať Krajský súd v Žiline. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová, súd na stredajšom zasadnutí o dovolaní obvineného a tiež brata obvineného proti uzneseniu Krajského súdu v Žiline z 2. marca 2017 rozhodol, že predmetným uznesením, ako aj v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon v neprospech obvineného.

Súd uznesenie zrušil

Najvyšší súd predmetné uznesenie zrušil v celom rozsahu a Krajskému súde v Žiline prikázal, aby vec v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol,“ uviedla hovorkyňa. Doplnila, že súd zároveň obvineného zobral do väzby.

Najvyšší súd pritom už dvakrát dovolanie Jána A. zamietol. V dovolaní z roku 2021 namietal nezákonné zloženie senátu Krajského súdu v Žiline, ktorý v roku 2017 zamietol jeho odvolanie voči 22-ročnému trestu, najvyšší súd sa s tým však nestotožnil. Ešte predtým odsúdenému zamietli dovolanie v roku 2019, pričom ten následne držal hladovku a museli ho aj hospitalizovať.

Strieľal po policajtoch

Ján A. v roku 2014 strieľal v Liptovskom Mikuláši na policajtov, ktorí mali príkaz zatknúť ho pre podozrenie z jeho účasti na lúpežiach. Jedného z nich aj zasiahol, no ten bol chránený balistickou vestou a štítom.

Zadržaniu Jána A. pritom predchádzalo takmer 12-hodinové „obliehanie“ domu, kde sa ukrýval. Trest 22 rokov väzenia v ústave s najprísnejším stupňom stráženia mu následne v roku 2016 uložil Okresný súd v Žiline, pričom žilinský krajský súd v roku 2017 verdikt potvrdil.

Odsúdený za sériu lúpeží

Ján A. bol už skôr odsúdený na deväťročný trest za sériu lúpeží, ktorých sa dopustil ešte ako policajt. Ako člen organizovanej skupiny sa podľa orgánov činných v trestnom konaní v roku 2013 podieľal na niekoľkých prepadoch áut pošty a obchodného reťazca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra Važanová
Firmy a inštitúcie Krajský súd v ŽilineNS Najvyšší súd SROkresný súd v Žiline