Ficova vláda ohrozuje schopnosť krajiny bojovať proti korupcii a chrániť rozpočet únie. Europarlament bude hovoriť s Radou a Komisiou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Sprava: Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k neoficiálnym výsledkom v rámci volebnej noci kandidáta na prezidenta SR Petra Pellegriniho v reštaurácii Aušpic pri príležitosti 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 7. apríl 2024. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Európsky parlament sa vo štvrtok chystá pýtať Európskej komisie a Rady Európskej únie () na to, ako chcú riešiť kontroverzné reformné návrhy vlády slovenského premiéra Roberta Fica. Parlament to avizoval na svojej webstránke.

Očakáva sa, že poslanci v europarlamente zopakujú obavy zo slovenských plánov na reformu trestného zákona, ktorá podľa nich ohrozuje schopnosť krajiny bojovať proti korupcii a chrániť rozpočet EÚ.

Zrejme tiež budú varovať pred zmenami vo fungovaní verejnoprávnych médií, pričom pravdepodobne zdôraznia, že takéto plány sa budú musieť posúdiť vo svetle nedávno prijatého zákona EÚ o slobode médií, keďže obmedzujú ich nezávislosť.

Europoslanci už vyjadrili obavy zo situácie v oblasti právneho štátu na Slovensku v januári. O slovenských reformách diskutovali s Komisiou aj vo februári a sloboda médií na Slovensku bola témou aj počas marcovej rozpravy v pléne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEurópska komisia (EK)Európska úniaRada Európskej únie