Ivan Korčok bude kandidovať v prezidentských voľbách, hlavným cieľom a ambíciou je pomôcť Slovensku (video+foto)

KORČOK: Ohlásil kandidatúru na post prezidenta SR
Bývalý minister zahraničných vecí SR a diplomat Ivan Korčok počas tlačovej konferencie v Banskej Bystrici, na ktorej oznámil, že bude kandidovať za prezidenta SR v budúcoročných prezidentských voľbách. Banská Bystrica, 30. august 2023. Foto: SITA/Diana Černak.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 30. augusta 12:06

Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok sa v prezidentských voľbách v roku 2024 bude uchádzať o post hlavy štátu ako občiansky kandidát. Informoval o tom v stredu na tlačovej besede v Banskej Bystrici.

Tridsaťročné skúsenosti

Ako uviedol, od tohto momentu sa bude sústrediť na zozbieranie 15-tisíc podpisov. „Mojím hlavným cieľom a ambíciou je pomôcť Slovensku. V prípade, že uspejem, budem sa snažiť niesť spoluzodpovednosť za to, ako naša krajina napreduje a aká bude jej budúcnosť. Nie je mi to ľahostajné,“ uviedol Korčok.

Chce tiež využiť svoje 30-ročné skúsenosti zo služby Slovensku, ako aj svoje skúsenosti z politiky. „Chcem ponúknuť nadstraníckosť a zároveň chcem ponúkať občanom SR jasné postoje k tomu, ako by sa život v našej krajine mal vyvíjať, jasné postoje k tomu, čo treba urobiť, aby sa v krajine žilo lepšie. Je najdôležitejšie urobiť všetko pre to, aby sa na Slovensku žilo lepšie a predpokladom je fungujúci štát a dobré a kvalitné služby, ktoré štát poskytuje občanom,“ povedal Korčok.

Kampaňovať ešte nezačne

Podľa exministra diplomacie je potrebné, aby sa Slovensko vymanilo zo stagnácie. Ako ďalej uviedol, vo svojej kampani chce hovoriť aj o hodnotách, ktoré sú ukotvené v ústave, ale aj o hodnotách, akými je napríklad vlastenectvo.

Korčok ubezpečil verejnosť, že si uvedomuje, v akom politickom kontexte ohlasuje svoju kandidatúru. „Sme mesiac pred parlamentnými voľbami. Chcem podčiarknuť, že od tohto momentu nevstupujem do prezidentskej kampane, pretože v popredí je vrcholiaca kampaň politických strán,“ doplnil Korčok s tým, že od tejto kampane sa bude držať bokom.

Oddanosť a vernosť Slovensku

Pre svoju kampaň sa bude Korčok uchádzať o finančnú podporu a príspevky. „Mojimi hodnotami sú oddanosť a vernosť Slovenskej republike, princípy právneho štátu, tolerancia, rešpekt voči všetkým demokratickým názorovým prúdom a menšinám žijúcim v našej krajine,“ vyhlásil Korčok na svojej domovskej stránke s tým, že sa hlási k odkazu novembra 1989.

KORČOK: Ohlásil kandidatúru na post prezidenta SR
Bývalý minister zahraničných vecí SR a diplomat Ivan Korčok počas tlačovej konferencie v Banskej Bystrici, na ktorej oznámil, že bude kandidovať za prezidenta SR v budúcoročných prezidentských voľbách. Banská Bystrica, 30. august 2023. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

Súčasne však napísal, že nesľubuje nič, čo nemôže splniť. To, čo však sľubuje je, že urobí všetko, čo je v možnostiach a kompetenciách prezidenta, aby sa život na Slovensku zlepšil a aby sa prekonalo zaostávanie Slovenska.

„Toto je základnou podmienkou, aby mladá generácia spájala svoju budúcnosť so Slovenskom, nehľadala lepší život mimo našej krajiny a v duchu solidarity sme boli schopní poskytnúť cielenú a udržateľnú pomoc sociálne slabším a najmä tým, ktorí sú bez vlastného pričinenia na ňu odkázaní,“ vysvetlil Korčok.

KORČOK: Ohlásil kandidatúru na post prezidenta SR
Bývalý minister zahraničných vecí SR a diplomat Ivan Korčok počas tlačovej konferencie v Banskej Bystrici, na ktorej oznámil, že bude kandidovať za prezidenta SR v budúcoročných prezidentských voľbách. Banská Bystrica, 30. august 2023. Foto: SITA/Diana Černak.

Je súčasne aj toho názoru, že členstvo v NATO a EÚ neohrozuje suverenitu Slovenska a bilanciu členstva vníma ako pozitívnu. Ako výzvu vidí efektívnejšie využitie členstva v EÚ. „EÚ nie je ani nekritizovateľná ani dokonalá, ale členstvo v nej nemá alternatívu,“ doplnil Korčok.

Slovensko podľa exministra diplomacie potrebuje dobudovať štátnosť a upevniť demokratické inštitúcie, aby občania znovu získali dôveru v štát. Ako Korčok ďalej napísal, je potrebné prekonávať bariéry medzi názorovými tábormi a chce dopomôcť tomu, aby sa konzervatívci a liberáli, kresťanskí a sociálni demokrati, pravičiari či ľavičiari začali rozprávať medzi sebou, nielen o sebe.

Čaputová do súboja o palác nejde

Korčok bol od roku 2020 do 13. septembra 2022 ministrom zahraničných vecí, nominovala ho strana Sloboda a Solidarita. Pôsobil tiež ako veľvyslanec Slovenska v USA, bol tiež veľvyslancom v Nemecku, radcom a Chargé d’affaires na veľvyslanectve vo Švajčiarsku. V rokoch 2009 – 2015 bol stálym predstaviteľom Slovenska pri Európskej únii.

Bývalý šéf rezortu diplomacie informoval verejnosť o zvažovaní svojej kandidatúry 21. júla, a to niekoľko hodín po tom, čo súčasná prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v budúcoročných prezidentských voľbách nebude kandidovať. Ako sa Korčok v júli vyjadril, je si vedomý toho, že je v spoločnosti dopyt po zachovaní vysokej miery dôvery voči úradu hlavy štátu.

„Zdieľam spôsob výkonu mandátu pani prezidentky, to, ako komunikovala a ako reprezentovala Slovenskú republiku,“ vyhlásil Korčok. Prezidentka Čaputová mu nepriamo vyjadrila podporu, keď v diskusii na festivale Pohoda uviedla, že dúfa v jeho kandidatúru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KorčokZuzana Čaputová