Kim Čong-un sa už nebude usilovať o zmierenie s Juhom, aktívne posilňuje svoje partnerstvá s Ruskom a Čínou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim Čong un, Rusko
Odchod severokórejského vodcu Kima Čong-una z Arťomu blízko Vladivostoku po jeho návšteve Ruska. Foto: archívne, Government of Primorsky Krai Region via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Severokórejský vodca Kim Čong-un povedal, že jeho krajina už nebude pokračovať v zmierení s Južnou Kóreou a vyzval na prepísanie ústavy Severnej Kórey, aby sa z nej odstránila myšlienka spoločnej štátnosti medzi vojnou rozdelenými krajinami. V utorok o tom informovali severokórejské štátne médiá.

Historický krok odhodiť desaťročia trvajúce úsilie o mierové zjednotenie, ktoré bolo založené na pocite národnej homogénnosti zdieľanej oboma Kóreami, prichádza uprostred zvýšeného napätia, pod ktoré sa podpísalo tempo vývoja Kimových zbraní a intenzívnejšie vojenské cvičenia Juhu so Spojenými štátmi.

Kroky Severnej Kórey prichádzajú v čase, keď Kim aktívne posilňuje svoje partnerstvá s Ruskom a Čínou, pokúša sa vymaniť sa z diplomatickej izolácie a snaží sa zvýšiť svoj vplyv tým, že sa pripojí k jednotnému frontu proti USA. Severná Kórea tiež zrušila kľúčové vládne agentúry, ktoré boli poverené riadením vzťahov s Južnou Kóreou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-un