Kremeľ prehovoril o mierových rokovaniach, návrh dohody zo začiatku invázie by mohol predstavovať pevný základ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Návrh mierovej dohody, o ktorej rokovali Rusko a Ukrajina na začiatku vojny, by podľa Kremľa mohol poslúžiť ako základ pre rokovania o ukončení bojov.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zároveň počas konferencie s novinármi upozornil, že budúce rokovania by mali prijať do úvahy „nové skutočnosti“, čím okrem iného odkazoval na nelegálne anektované ukrajinské oblasti.

Ustanovenia o štatúte Ukrajiny

Dokument, o ktorom v Istanbule diskutovali v marci 2022, údajne zahŕňal ustanovenia o neutrálnom štatúte Ukrajiny a obmedzení jej ozbrojených síl. Zároveň odďaľoval rozhovory o štatúte okupovaných oblastí. Rozhovory o dohode však zlyhali po danom kole rokovaní.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Moskva odmieta mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podľa ktorého by musela stiahnuť svoje jednotky, zaplatiť Ukrajine odškodné a postaviť sa pred medzinárodný tribunál.

Ukrajiny zatiaľ nečelí tlaku od západu

Ukrajina zas odmieta rokovania s Ruskom v takto pokročilom štádiu konfliktu bez garancií, že sa ruské sily stiahnu z okupovaných oblastí, ktoré tvoria zhruba pätinu krajiny. Prijatie rokovaní s Ruskom by bolo na Ukrajine veľmi nepopulárne a uškodilo by národnej morálke.

Ukrajinskí predstavitelia povedali, že zatiaľ nečelia tlaku od západných spojencov, aby rokovali s Ruskom. Ukrajina a jej spojenci sa domnievajú, že Rusko sa teraz snaží o dohodu o prímerí, aby získalo čas a posilnilo svoje sily na dobytie ďalšieho územia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij PeskovVolodymyr Zelenskyj