Kresťanská únia predložila sedem legislatívnych návrhov, je medzi nimi zákon o rodnom čísle aj o platoch kňazov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záborská
Poslankyňa Národnej rady SR Anna Záborská (Kresťanská únia). Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci Kresťanskej únie (KÚ) a hnutia NOVA, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke hnutia OĽaNO a priatelia (teraz hnutie Slovensko), predložili do podateľne v Národnej rade SR sedem legislatívnych návrhov.

Ide o zákony, ktoré sa snažili upraviť už v predošlom volebnom období. Návrhy však neboli zamietnuté, ale z viacerých dôvodov neboli prerokované. O úpravách jednotlivých zákonov by poslanci mohli rokovať až v roku 2024.

Finančná podpora cirkví

Poslanec Richard Vašečka (KÚ) na stredajšej tlačovej besede uviedol, že svojimi návrhmi nechcú zaťažovať prípadnú decembrovú schôdzu parlamentu, na ktorej by sa mohol prijímať zákon o štátnom rozpočte.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zákonodarci budú chcieť upraviť napr. zákon o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností. Zmeniť by sa tak malo financovanie platov kňazov. Jeho novelizácia prešla v minulosti do druhého čítania.

Legislatívnou úpravou by mal prejsť aj zákon o rodnom čísle. Ten chcú spresniť tak, aby rodné číslo odrážalo biologické pohlavie človeka.

Novela zákona o pohrebníctve

Do parlamentu ďalej predložili aj novelu zákona o pohrebníctve. Poslanci chcú docieliť, aby všetky potratené deti a plody boli pochované, čo je v súčasnosti možné len vtedy, ak si to rodič vyžiada.

Členovia poslaneckého klubu Slovensko sa budú zároveň snažiť presadiť, aby sa 25. marec stal štátnym sviatkom, ale nie dňom pracovného voľna. V tento deň si Slovensko pripomína Deň zápasu za ľudské práva a tzv. sviečkovú manifestáciu.

Tehotenský príspevok

Poslanci budú zároveň chcieť presadiť aj tehotenský príspevok pre absolventky štúdia strednej alebo vysokej školy. Novelizovať chcú aj zákonník práce, a to tak, aby obchody boli v nedeľu zatvorené.

Posledný návrh sa týka výchovy a vzdelávania. Poslanci chcú presadiť záväzok povinného informovaného súhlasu v oblasti sexuálneho vzdelávania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Vašečka
Firmy a inštitúcie Hnutie NOVAKresťanská úniaMatovičovo hnutie SlovenskoNárodná rada SR