Kyberzločinci sa najnovšie viac zameriavajú na ťažbu kryptomien, výhoda je hlavne v stabilite

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bitcoin, kybernetický útok, hacker
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 27. júna (WebNoviny.sk) – Počet používateľov internetu napadnutých škodlivým softvérom na ťažbu kryptomien sa zvýšil medziročne z 1,9 milióna na 2,7 milióna.

Ako vyplýva z výročnej správy spoločnosti Kaspersky Lab, ťažiari kryptomien sa čoraz viac zameriavajú na rozvíjajúce sa trhy a zneužívajú používateľov internetu v týchto regiónoch na zvýšenie príjmov.

Správa zameraná na mapovanie vývoja ransomvéru, ako aj iných škodlivých činností v súvislosti s ťažbou kryptomien pokrýva dve obdobia (apríl 2016 až marec 2017 a apríl 2017 až marec 2018).

Útoky na počítače a mobily poklesli

Ukazuje, že zatiaľ čo ransomvér môže priniesť kybernetickým zločincom vyššie zisky, nelegálna ťažba kryptomien je z pohľadu výnosov menej zaujímavá, no v tomto prípade ide o dlhodobo udržateľný model, ktorý si prirodzene získava čoraz väčšiu popularitu v danej komunite kyberzločincov.

Ransomvérové útoky zamerané na PC a mobilné zariadenia unikátnych používateľov v sledovanom období výrazne klesli, do marca 2017 o takmer 30 % a do marca tohto roku následne o 22,5 %.

Kybernetickí zločinci sa namiesto toho zameriavajú na zisky z ťažby kryptomien prostredníctvom tzv. mineru – špecializovaného ťažobného softvéru, ktorý vytvára novú menovú jednotku (alebo mincu) s využitím výkonu počítača alebo mobilného zariadenia obete.

Tieto škodlivé aktivity sú teda vykonávané na úkor ostatných používateľov, pričom využívajú silu ich počítačov a zariadení bez ich vedomia.

Riskantný spôsob zarábania peňazí

Mobilné kryptominery naberajú tiež na intenzite a stávajú sa hrozbou, čo dokazuje aj nárast množstva unikátnych útokov o 9,5 %. Celkovo sa táto forma ťažby zamerala na takmer 5 000 používateľov v minulom roku, v porovnaní s približne 4 500 používateľmi v predchádzajúcom období (2016 – 2017). Obeťami tejto hrozby sa stávajú najmä používatelia mobilov v Číne a Indii.

Ako uviedol bezpečnostný expert Kaspersky Lab Anton Ivanov, pre kyberzločincov je ransomvér (škodlivý softvér, ktorý zašifruje obsah počítača a žiada od obete výkupné, pozn. red.) nápadný a riskantný spôsob zarábania peňazí. Priťahuje totiž pozornosť médií a štátu.

„Model ťažby kryptomien sa oproti tomu ľahšie aktivuje a je stabilnejší – zaútočíte na svoje obete, diskrétne budujete kryptomenu s využitím výkonu procesora alebo grafickej jednotky zariadenia a potom ju legálnou transakciou prevediete na reálne peniaze,“ vysvetlil Ivanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať