Aktualizované: Ladislav Bašternák pôjde do väzenia a prepadne mu aj majetok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Zľava: Odsúdený Ladislav Bašternák a jeho obhajca Peter Filip. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 14. marca 10:28

BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Podnikateľ Ladislav Bašternák pôjde do väzenia, zároveň mu prepadne aj majetok. Odvolací Krajský súd v Bratislave vo štvrtok totiž zrušil verdikt Okresného súdu Bratislava II. Ten odsúdil v kauze neoprávnených odpočtov DPH v novembri minulého roku podnikateľa na päť rokov nepodmienečne.

Trest si mal odsedieť vo väzení s najnižším stupňom stráženia. Na rovnaký čas mal tiež zákaz podnikať. Verdikt, ktorý vo štvrtok nad obžalovaným vyniesol krajský súd, je rovnaký, avšak doplnený o prepadnutie majetku. Tým odvolací súd vyhovel odvolaniu prokurátora, ktorý namietal absenciu prepadnutia majetku v pôvodnom rozsudku. Verdikt krajského súdu je právoplatný.

Príkaz na dodanie do výkonu trestu

Súd by mal ešte vo štvrtok v prípade podnikateľa vydať príkaz na dodanie do výkonu trestu. Bašternák sa na dnešnom verejnom zasadnutí nezúčastnil, zaslal žiadosť o konanie v neprítomnosti. Jeho advokát Peter Filip ešte pred začiatkom verejného zasadnutia uviedol, že jeho klient sa nachádza v Bratislave a prípadnému trestu sa nebude vyhýbať.

V odvolaní podanom proti novembrovému verdiktu prvostupňového súdu Bašternák a jeho obhajca argumentovali, že verdikt je nezákonný, keďže doplatením dlžnej sumy na daniach zanikla trestnosť skutku. Tiež argumentovali prísnosťou uloženého trestu vzhľadom na priznanie a oľutovanie veci zo strany obžalovaného. Krajský súd sa však s týmto tvrdením nestotožnil a odvolanie označil za nedôvodné.

Neodvedenie daní a poistného

Ladislav Bašternák od roku 2017 čelil obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur.

Skutočná suma však bola údajne nižšia. Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur. Bašternák si po vznesení obvinenia uplatnil inštitút takzvanej účinnej ľútosti a daňovému úradu spomenutú čiastku zaplatil, napriek tomu bola na neho podaná obžaloba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Bašternák