Na Hrebienku umelci zo zahraničia vyrezali sochy z 50 ton ľadu, návštevníkov budú tešiť do konca apríla (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VYSOKÉ TATRY: Ľadové sochy
Ľadová socha holubice na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, ktorú vytvoril český tím počas 10. ročníka medzinárodných majstrovstiev ľadových sochárov Tatry Ice Master na tému Láska, mier a porozumenie. Vysoké Tatry, 31. január 2023. Foto: SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

Hrebienok vo Vysokých Tatrách zdobia od víkendu viac ako tri desiatky ľadových sôch. Vznikli tam počas 10. ročníka medzinárodných majstrovstiev ľadových sochárov Tatry Ice Master. Najlepšími boli rezbári z Mongolska, ktorí vyhrali obe súťažné témy, a teda svet pod vodou i lásku, mier a porozumenie.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca organizátora podujatia Marián Galajda, porotu nadchol ich zmysel pre ľadový detail a schopnosť stvárniť danú tému v úžasných rozprávkovo-fantaskných výjavoch.

10 tímov z rôzných častí sveta

V Tatrách pracovalo na sochách počas soboty a nedele desať tímov z viacerých častí sveta. Okrem Slovákov či rezbárov zo susedných štátov boli medzi nimi spomínaní Mongoli, ale napríklad aj Španieli, Nemci či Litovci. K dispozícii mali dokopy 50 ton ľadu.

„Všetko sa podarilo, sochy stoja,“ skonštatoval Galajda. V sobotu však prácu umelcom komplikovalo husté sneženie.

„Miestami zafúkal vietor, rezbári ale pracovali bez ohľadu na počasie a podarili sa im krásne veci,“ dodal hovorca. V nedeľu im už ale prialo takmer rozprávkové počasie.

Dostupné do Veľkej noci

Ľadové sochy, ktoré umelci vytvorili v exteriéri, budú ešte aj počas tohto týždňa od zotmenia nasvietené. Zámerom je umocniť dizajn a krásu jednotlivých sôch. Ďalšie sochy v kupole, teda v Tatranskej galérii ľadových majstrov, budú verejnosti prístupné do Veľkej noci, podobne ako Tatranský ľadový dóm.

„Sochy v exteriéri dovtedy, kým sa neroztopia,“ poznamenal Galajda. Jedna socha sa nachádza aj na Skalnatom plese. Jej autormi je dvojica Španielov. Ide o exhibičnú sochu, ktorú vyrezávali priamo na mieste ešte v piatok 26. januára. Zámer tvoriť na Lomnickom štíte totiž organizátorom podujatia i tvorcom v tomto roku nevyšiel, prekazili ho komplikácie s lanovkou po nočnom silnom vetre a snežení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Galajda