Autodopravcovia kritizujú rezort dopravy, chystané kroky nezabránia blížiacemu sa kolapsu nákladnej dopravy na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamióny, autodopravcovia
Foto: ilustačné, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. decembra, 16:32

Ministerstvo dopravy SR na zasadnutí Rady ministrov dopravy z krajín Európskej únie neuspelo v obhajobe záujmov dopravcov, pričom chystané kroky nijako nezabránia blížiacemu sa kolapsu cestnej nákladnej dopravy na Slovensku.

UNAS ostáva v štrajkovej pohotovosti

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) o tom informovala v piatok po analýze stretnutia s ministrom dopravy Jozefom Rážom (Smer-SD) a výstupov, ktoré vo štvrtok dostala. „Vydieranie“ zastavením eurofondov v prípade nezabezpečenia prejazdnosti hranice s Ukrajinou je podľa autodopravcov silným argumentom.

„Zo strany ministerstva dopravy absentovala akákoľvek odpoveď, aké a koľko prostriedkov z fondov EÚ pôjde na záchranu slovenskej cestnej dopravy,“ uviedol podpredseda UNAS Rastislav Čurma s tým, že UNAS naďalej ostáva v štrajkovej pohotovosti.

Domáci autodopravcovia žiadajú opätovné zavedenie tzv. povoleniek na prepravu v EÚ pre ukrajinských dopravcov. Súčasný stav, keď povolenia nepotrebujú, má podľa nich nepriaznivý vplyv na toto odvetvie aj na Slovensku a znižuje ich konkurencieschopnosť.

Výsledok rokovaní nie je neúspechom

„Na rokovaniach v Bruseli zazneli všetky pripomienky našich autodopravcov. Pri výhradách sme sa pripojili k Poľsku a podporili nás viaceré ďalšie krajiny. Podporili nás Maďarsko, Litva, Lotyšsko,“ povedal vo videu na sociálnej sieti Ráž. Naopak, podľa neho krajiny zo západnej Európy súčasný stav nevnímajú ako problém, a preto sa k požiadavke znovuzavedenia povoleniek postavili negatívne.

„Ak niekto nazýva výsledok týchto rokovaní neúspechom, tak s tým zásadne nesúhlasíme. Aktuálna dohoda, podľa ktorej sa nevyžadujú povolenky, platí do 30. júna 2024,“ priblížil minister dopravy. Za dôležité označil to, že na rokovaní ministrov dopravy výhrady veľmi jasne predstavili.

„Sme súčasťou EÚ a rozhodnutia nevznikajú zo dňa na deň. Do najbližšieho zasadnutia spoločného výboru budeme aktívne hľadať také riešenia, ktoré budú obhajovať záujmy našich dopravcov,“ dodal Ráž s tým, že túto tému budú pravidelne otvárať na rokovaniach s Európskou komisiou alebo s jednotlivými krajinami.

Autodopravcovia sa rozhodli, že v nasledujúcich troch mesiacoch chcú skonsolidovať svoje sily, začať rokovať o spoločnom postupe so združeniami na Slovensku, v krajinách V4, na Balkáne a v Pobaltí. Predsedníctvo organizácie prijme ďalšie rozhodnutia až na základe rokovania s partnermi o spoločnom postupe. Rovnako očakáva stretnutia aj na úrovni ministrov dopravy krajín V4 a ďalších.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž mlRastislav Čurma
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMinisterstvo dopravy SRSmer - SSDUNAS Únia autodopravcov Slovenska