Banskobystrickí autobusoví dopravcovia majú mať vyššie ceny, kraj žiada dôkladné zdôvodnenie navýšenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BANSKÁ BYSTRICA: Nové autobusy MHD
Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Navýšenie cien v zmluvách s dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec od 1. januára 2024 dodatkami na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v Žiari nad Hronom schválili krajskí poslanci.

Inflačný dopad na komodity

Ako uviedol predseda BBSK Ondrej Lunter, ide o navýšenie cien pre SAD Zvolen a SAD Lučenec do 10 percent oproti cenám vysúťaženým vo verejnom obstarávaní. Dodatky umožňujú tiež navýšenie veku autobusov o päť rokov.

Dôvodom je podľa dopravcov neočakávaný inflačný dopad na komodity, ktorý nastal od tendra spred roka. Kraj žiada dôkladné zdôvodnenie navýšenia.

„Finančný dopad navýšenia cien na rozpočet BBSK pre rok 2024 je predpokladaný vo výške približne 4,7 milióna eur,“ uviedol župan s tým, že zmluvy boli uzavreté v júli 2022.

„To znamená, že v období od uzatvorenia zmlúv až po začatie účinnosti, prešlo 17 mesiacov, čo je obdobie, počas ktorého mohli nastať nepredvídateľné udalosti,“ objasnil Lunter a doplnil, že to boli ďalšie vlny COVID-19 a tiež vojna na Ukrajine, čo mohlo mať dopad na zvýšenie nákladov pre dopravcov.

1,78 eur na kilometer

Ceny porovnával kraj aj s inými krajmi, pričom BBSK sa pohybuje na úrovni približne v strede a priemer bude asi na úrovni 1,78 eur na kilometer.

„Interval, v ktorom sa nachádzajú ceny v iných krajoch je od 1,6 po 2,02 eur za kilometer,“ popísal Lunter a objasnil, že tie zmluvy nejdú podpisovať hneď, ale požadujú dôkladné zdôvodnenie požiadavky navýšenia od dopravcov.

„Tento návrh považujem za hospodárny, lebo ináč by vznikli ďaleko väčšie škody,“ dodal župan, ktorý objasnil aj ďalšie možnosti, ako je nariadenie poskytovania dopravy vo verejnom záujme a podobne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej Lunter
Firmy a inštitúcie Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)SAD LučenecSAD Zvolen