Letisko v Bratislave hodnotí letnú sezónu ako úspešnú a očakáva aj novinky

Budova letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo v auguste tohto roka približne 310-tisíc cestujúcich a za osem mesiacov viac ako 1,2 milióna. Do konca tohto roka by sa mal počet pasažierov na najväčšom slovenskom letisku zvýšiť na 1,7 až 1,8 milióna.

Úspešná letná sezóna

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva bratislavského letiska Dušan Keketi pre agentúru SITA vo štvrtok povedal, že úroveň z rokov 2018 a 2019, kedy vybavili rekordných 2,3 milióna cestujúcich, by mohli dosiahnuť o dva roky. Podrobnejšie informácie o prevádzke zverejní letisko neskôr.

Letná letová sezóna ešte síce neskončila, ale šéf letiskovej spoločnosti ju považuje za úspešnú. Objem charterovej dopravy pre cestovné kancelárie je podľa Keketiho skoro 30 % nad úrovňou roku 2019. „Pasažieri nám vypadávajú v pravidelnej doprave, tá nie je tak dynamická, ako by sme chceli,“ informoval na konferencii Hospodárskych novín o leteckej doprave po pandémii.

Pravidelné spojenie s Aténami

Bratislava má znovu pravidelné letecké spojenie s Aténami. Linku bude prevádzkovať grécka letecká spoločnosť Aegean Airlines od 14. septembra dvakrát týždenne, v pondelok a vo štvrtok, zatiaľ do začiatku januára.

Prvý let je vo štvrtok večer, plánovaný prílet z gréckej metropoly do Bratislavy o 17:40 mal aktuálne hlásené meškanie zhruba polhodinu. Odlet do Atén plánovaný o 18:25 sa tak pravdepodobne tiež posunie.

„Linka bola pôvodne plánovaná od apríla, z dôvodu technických komplikácií na strane Aegean Airlines sa presunula až na september,“ uviedol pre SITA Keketi. „Sme radi, že to je konečne sieťový operátor, medzinárodne uznávaný, žiadny low-cost,“ priblížil riaditeľ letiska.

Nové chartre do exotiky

Podľa Keketiho analyzovali prepravu medzi Viedňou a Aténami a vidia potenciál aj na spojenie s Bratislavou.

„Pokojne aj s účasťou rakúskych, maďarských a českých pasažierov. Využívame celý ten okruh ako potenciál pre fungovanie linky,“ poznamenal Keketi k využívaniu leteckého spojenia Bratislavy a Atén v jesennom a zimnom období.

Pravidelnú leteckú linku Bratislava – Atény v minulosti prevádzkoval celoročne nízkonákladový dopravca Ryanair, a to od roku 2015 do marca 2020, kedy ju prerušil z dôvodu protipandemických opatrení pre COVID-19.

Letisko už začína rokovať o budúcoročnej letnej letovej sezóne. „Očakávame novinky. Sústredíme sa na obnovovanie, ale aj na nové destinácie hlavne v pravidelných linkách. Teraz od zimy budú nové chartre do exotiky, ale aj to prispieva k výnosom letiska,“ dodal generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Keketi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Keketi
Firmy a inštitúcie Aegean AirlinesLetisko M. R. ŠtefánikaRyanair