Prevádzkovateľ dopravy pod Tatrami rieši problémy s vodičmi a chýbajúcimi spojmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Poprad
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Prevádzkovateľ dopravy pod Tatrami, spoločnosť SAD Poprad, sa snaží vyriešiť problémy s chýbajúcimi vodičmi, teda aj s vynechanými spojmi. Potvrdil to pre agentúru SITA predseda predstavenstva Tomáš Troliga.

Porušenie licenčných podmienok

Takáto situácia pretrváva v regióne pod Tatrami už dlhšie, pre porušenie licenčných podmienok objednávateľ služieb, Prešovský samosprávy kraj, začal voči spoločnosti správne konanie. Troliga potvrdil, že v súčasnosti intenzívne komunikujú s krajom a vzhľadom na vzniknutú situáciu s nedostatkom vodičov pracujú na personálnom obsadení.

Spoločnosť ešte v polovici januára informovala, že pre narastajúcu chorobnosť vodičov v súvislosti so zvýšeným počtom respiračných ochorení budú niektoré spoje vynechané. Prešovský samosprávny kraj v reakcii označil situáciu za neúnosnú a poukázal aj na fakt, že ide o dopravné služby financované z verejných zdrojov.

„Stabilný a spoľahlivý systém verejnej dopravy považuje Prešovský samosprávny kraj, ktorý na jeho prevádzku vynakladá ročne viac než 30 miliónov eur, za absolútnu samozrejmosť,“ uviedol.

Tri rôzne faktory

Troliga vysvetlil, že za vzniknutou situáciou sú tri rôzne faktory. Prvým je nedostatok vodičov, s ktorým prevádzkovateľ bojuje už dlhodobo. „Ide o povolanie, ktoré si vyžaduje odbornosť a odbornú spôsobilosť, teda vodičský preukaz skupiny D, a nie je jednoduché ľudí zamieňať v prípade, že nám vypadnú alebo mať ich v dostatočnom počte,“ priblížil.

S týmto problémom sa podľa jeho slov trápia aj ostatné spoločnosti prevádzkujúce autobusovú dopravu. Zároveň od druhej polovice roka 2023 zo spoločnosti postupne odchádzali vodiči do predčasného dôchodku.

Mali sme v personálnom obsadení vodičov, ktorí sú už vyššieho veku, a tí využili túto možnosť,“ povedal predseda predstavenstva SAD Poprad. Vyvrcholením bol záver minulého roka, keď sa k už aj tak nepriaznivému personálnemu stavu pridala zvýšená chorobnosť a viacerí vodiči ostali na PN-ke.

Spolupráca s krajom

Popradský dopravca podľa vyjadrenia Troligu spolupracuje s krajom. „Boli tu na šetrení, mali sme stretnutia, ktoré boli smerované k tomu, akým spôsobom by sme personálne obsadenie vedeli zabezpečiť, a tak čo možno najskôr zaistiť stabilnú prevádzku dopravy,“ priblížil.

V súčasnosti tak prevádzkovateľ prijíma nových vodičov so zámerom eliminovať množstvo nevypravených spojov. K dnešnému dňu tam majú podľa Troligu šesť nových vodičov vrátane jednej šoférky a taktiež sa postupne vracajú vodiči z PN. Spoločnosť predpokladá, že v najbližších dňoch sa situácia stabilizuje.

Skvalitnenie prepravných služieb

Viaceré samosprávy v regióne zároveň do 5. februára zbierajú podnety a návrhy od cestujúcich v súvislosti so službami autobusovej dopravy a dostupnosťou spojov. Zaujíma ich, či im aktuálny cestovný poriadok, teda cestovné spojenia vyhovujú, prípadne, či požadujú niektoré zmeniť či doplniť.

Zámerom je tiež skvalitňovanie prepravných služieb. Takýto postup vyplynul z pracovného stretnutia Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí a popradskej spoločnosti, ako o tom na sociálnej sieti informovalo mesto Spišská Stará Ves.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)SAD Prešov