Sedenie pri križovatke aj dýchanie exhalátov. Metropolitný inštitút Bratislavy však pešiu zónu bráni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zóna pre peších v Bratislave
Pešia zóna v bratislavskom Starom Meste stále púta pozornosť. Foto: Reprofoto: www.noviny.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

V novembri minulého roka pribudlo v Bratislave viacero zón pre chodcov. Jedna z nich však stále vyvoláva otázky. Nachádza sa totiž na rušnom mieste a vedľa frekventovanej križovatky v Starom Meste.

Podľa informácií TV Joj, ktoré zverejnila na stránke Noviny.sk, si za touto zónou Metropolitný inštitút Bratislavy stojí. Aj napriek tomu, že k nemu vydal nesúhlasné stanovisko dokonca Krajský dopravný inšpektorát.

Spĺňajú legislatívne normy

„Nie je pravda, že sa na uliciach Mudroňova a Vazovova vyznačili priestory na hranie pre deti. Realizované zmeny sú súčasťou projektu Mesto pre deti, ktorého hlavným cieľom je zlepšenie bezpečnosti. Dočasné zmeny, ktoré boli realizované v rámci tohto projektu, určite spĺňajú legislatívne normy,“ informoval v stanovisku inštitút.

V zónach pre peších sú inštalované lavičky, kde môžu piť kávu a asfalt je pokreslený hracími prvkami. Krajský dopravný inšpektorát si však myslí niečo iné. Autorovi projektu vytkol rozpor s platnou legislatívou a tiež aj negatívny dosah na bezpečnosť.

Nebudem dýchať exhaláty

„Určite by som križovatku na Vazovovej ulici ani na Mudroňovej ulici nenazýval oddychovou zónou pre chodcov, pretože ja tam ako chodec nemám čo robiť, len prechádzať tadiaľ, určite si tam nesadnem na lavičku, pretože nebudem dýchať exhaláty ani nič podobné,“ uviedol dopravný inžinier Ľuboš Kasala.

Pred prípadnými kolíznymi situáciami majú obyvateľov v tejto zóne chrániť reflexné plastové stĺpiky a tiež kvetináče. Inštitút vo svojom stanovisku pre TV Joj uviedol, že všetky zmeny organizácie dopravy sú konzultované aj s dopravným inšpektorátorm.

„Dialóg s ním je pre nás dôležitý, no jeho stanovisko nemá záväzný charakter,“ ozrejmil Metropolitný inšitút Bratislavy. Pred dvomi rokmi totiž prišlo k zmene cestného zákona.

Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboš Kasala
Firmy a inštitúcie MIB Metropolitný inštitút Bratislavy