Tender na dodanie technológie pre tunel Višňové má víťaza, cena nebola jediným hodnotiacim kritériom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tunel Višňové
Národná diaľničná spoločnosť vyhodnotila súťaž na technologické vybavenie tunela Višňové. Foto: FB, www.facebook.com

V samostatnom tendri na naprojektovanie a dodanie kompletného technologického vybavenia tunela Višňové, vrátane informačného systému rozostavanej diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala, predložili ponuku dvaja uchádzači.

Náklady presiahnu 71 miliónov eur

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) v utorok informovala, že vyhodnotila ako úspešný návrh spoločnosti PPA Controll, a.s., z Bratislavy v objeme 54,4 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Odhadované náklady zákazky plánovanej na dva roky boli 71,5 milióna eur bez dane.

Technológiu tunela a informačný systém úseku diaľnice zrealizuje spoločnosť za 550 dní, zhruba 1,5 roka, a následne bude poskytovať záručný servis 8 rokov.

Podľa výsledku vyhodnotenia ponúk vo Vestníku verejného obstarávania po zohľadnení všetkých troch kritérií na vyhodnotenie ponúk, kde cena mala najvyššiu váhu 86 %, získal PPA Controll skoro 100,5 bodu.

Druhú ponuku predložilo združenie firiem Subterra, a.s., Praha, Metrostav DS, a.s., Bratislava a BBF elektro, s.r.o., Spišská Nová Ves vo výške 64,9 milióna eur bez DPH.

Navrhlo rovnakú lehotu zákazky aj dĺžku záručného servisu ako konkurent, ale vzhľadom na vyššiu cenu dostalo menej bodov, takmer 91,6 bodu.

Cena nebola jediným kritériom

„Pri tvorbe hodnotiacich kritérií sme do značnej miery zohľadnili odporúčania analytikov Inštitútu dopravnej politiky a Útvaru hodnoty za peniaze. Cena teda nebola jediným kritériom súťaže, dôraz kládla NDS aj na záručnú dobu a na lehotu výstavby,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Diaľničiari na určenie nediskriminačných, transparentných a proporcionálnych súťažných podmienok využili aj prípravné trhové konzultácie. „Proces verejného obstarávania bude ukončený až podpisom zmluvy s úspešným uchádzačom,“ podotkla Žgravčáková.

NDS vyhlásila verejnú súťaž na technológiu tunela Višňové a informačný systém úseku D1 pri Žiline vlani koncom júla. Pôvodnú lehotu na predkladanie ponúk 25. októbra postupne šesťkrát predĺžila na 2. marca tohto roka.

Stavebná časť úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala v dĺžke 13,5 kilometra, vrátane najdlhšieho slovenského cestného tunela Višňové v dĺžke 7,5 kilometra, by mala byť dokončená na prelome rokov 2024 a 2025. Do užívania môžu úsek odovzdať až po následnom dodaní technológie tunela a informačného systému.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie Inštitút dopravnej politikyMetrostav DSNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)PPA Controll a.s.SubterraÚHP Útvar hodnoty za peniaze