Bíreš sa stretol s jedenástimi exministrami pôdohospodárstva. Odporúčajú prijať doktrínu s 19 bodmi

VLÁDA: Členovia novej vlády SR
Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš vyzval na diskusiu bývalých ministrov pôdohospodárstva pôsobiacich v rezorte od 1. januára 1993. Svojimi odporúčaniami mali pomôcť budúcej vláde stabilizovať a dlhodobo udržateľne rozvíjať všetky sektory pôdohospodárstva na Slovensku. Výsledkom diskusie dvanástich doterajších ministrov pôdohospodárstva je odporúčanie prijať doktrínu k pôdohospodárstvu s 19 bodmi.

Obsahom doktríny by malo byť napríklad uznanie pôdy ako základného výrobného nástroja, ktorý musí byť prednostne k dispozícii pre všetkých roľníkov. Ďalším bodom je definovanie rozsahu pozemkovej reformy a kontinuálne zabezpečenie pozemkových úprav vrátane budovania spoločných zariadení.

Kroky k potravinovej sebestačnosti

Nastaviť by sa mali ozdravné opatrenia pre pôdu s cieľom zabezpečiť jej dlhodobú schopnosť plniť svoje funkcie. Manažment pôdneho fondu na úrovni štátu sa má udržiavať na odbornej úrovni a bez politickej závislosti v prospech hospodáriacich roľníkov.

Štát by mal tiež definovať úroveň potravinovej sebestačnosti Slovenska a opatrenia na jej dosiahnutie. Exministri pôdohospodárstva tiež požadujú zachovanie princípu rovnosti šancí pre všetkých, ktorí chcú podnikať a pracovať v pôdohospodárstve a nastavenie férových vzťahov v rámci celého potravinového reťazca.

Viac mladých ľudí v poľnohospodárstve

Doktrína by mala hovoriť aj o zefektívnení úradnej kontroly potravín „z farmy na stôl“, či o vypracovaní a implementácii modelov vzdelávania na všetkých stupňoch základných, stredných a vysokých škôl o dôležitosti národného pôdohospodárstva a zabezpečení dostatku kvalifikovaných pracovníkov. Exministri tiež navrhujú zvýšiť motiváciu mladých ľudí pracovať v pôdohospodárstve zabezpečením primeranej mzdovej, sociálnej a rodinnej politiky.

Diskusie sa zúčastnili exministri pôdohospodárstva Peter Baco, Pavel Koncoš, Zsolt Simon, Miroslav Jureňa, Zdenka Kramplová, Stanislav Becík, Vladimír Chovan, Ľubomír Jahnátek, Gabriela Matečná, Ján Mičovský a Samuel Vlčan spolu so súčasným ministrom Jozefom Bírešom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýJozef BírešĽubomír JahnátekMiroslav JureňaSamuel VlčanStanislav BecíkVladimír ChovanZdenka KramplováZsolt Simon
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR