Europoslanci sa pre zmeny v kvótach na lov vlkov obrátili na Brusel, žiadajú preskúmanie podmienok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vlk
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí europoslanci Martin Hojsík a Michal Wiezik v liste adresovanom komisárovi pre životné prostredie Virginijusovi Sinkevičiusovi vyzývajú Európsku komisiu, aby preskúmala podmienky, za ktorých vláda SR chce meniť ročnú kvótu lovu vlka.

Monitorovania vlčej populácie

Ako informoval asistent Wiezika Matej Bučko, dvojica v liste argumentuje, že Slovensko doteraz nepristúpilo k monitorovaniu vlčej populácie prostredníctvom DNA analýz, ktoré by poskytlo spoľahlivejšie údaje o ich počte. Výsledky takýchto analýz Štátnej ochrany prírody SR sa pritom mali zverejniť už v roku 2021.

„Slovensko v roku 2016 prijalo plán manažmentu vlka, v ktorom sme sa zaviazali odhadovať počet vlkov na základe analýz DNA. Je to zásadný krok, aby sa predišlo dvojitému sčítaniu a nadhodnocovaniu početnosti, ale zároveň poskytuje podrobné údaje o štruktúre a genetike vlčích populácií, ktoré nemajú obdobu v alternatívnych metódach,” píšu v liste europoslanci.

Všetky správy o slovenskej populácii vlka sú podľa Wiezika a Hojsíka momentálne založené na zástupných metódach a predstavujú hrubé odhady v rozmedzí 400 až 600 jedincov.

„Jediné údaje poskytnuté štátnymi orgánmi vychádzajú z hrubých odhadov, riziko dvojitého započítania a nadhodnotenia počtu vlkov je vysoké a v tejto súvislosti nebol uplatnený princíp predbežnej opatrnosti,“ upozorňujú europoslanci.

Zmenená kvóta

Nová vládou určená kvóta môže podľa Wiezika a Hojsíka viesť k ohrozeniu priaznivého stavu ochrany vlka.

„Kvóta bola svojvoľne stanovená na úrovni rovnajúcej sa 10 percent hornej hodnoty rozpätia odhadu veľkosti populácie bez toho, aby sa riadne zvážil a posúdil vplyv takejto kvóty na fungovanie vlčích svoriek a priaznivý stav populácie vlka dravého na Slovensku. Súčasnú kvótu preto považujeme za rozpornú s cieľom zachovať priaznivý stav ochrany druhu,“ zdôraznili europoslanci.

Wiezik už v novembri upozornil, že kvótovacia komisia na ministerstve pôdohospodárstva určila kvótu odstrelu vlkov na 60 jedincov.

„Stačí, aby minister životného prostredia zmenil vyhlášku, vlka zbavil štatútu celoročne chráneného druhu a lov môže začať ešte v tomto roku,“ povedal europoslanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin HojsíkMatej BučkoMichal WiezikVirginijus Sinkevičius
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Štátna ochrana prírody SR