Informačné tabule v Tatrách radia, čo robiť pri strete s medveďom (foto)

TANAP, medvede, informačná tabuľa
Pracovníci TANAP-u v týchto dňoch intenzívne osadzujú informačné tabule s medveďou tematikou. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V Tatranskom národnom parku pribudli nové informačné tabule. Návštevníkom radia, ako minimalizovať možnosť stretu s medveďom, či ako reagovať v prípade samotného stretnutia.

Nachádzajú sa na viacerých miestach. Informovala o tom piatok Správa Tatranského národného parku (TANAP). Umiestnené sú napríklad v Podbanskom, na Štrbskom Plese, Popradskej poľane, v Tatranskej Javorine, či na autobusovej zastávke Pod Lesom.

Zníženie možnosti blízkeho stretu

Dodržiavanie osvedčených pravidiel podľa ochranárov výrazne zníži možnosť blízkeho stretu a konfliktu s našou najväčšou šelmou.

Informačné tabule radia, ako sa správať v území s výskytom medveďa, ale aj čo robiť, ak návštevníci spozorujú medveďa na väčšiu vzdialenosť a čoho sa vyvarovať, ak sa k nim šelma priblíži.

Praxou osvedčené pravidlá

„Nadnesene sa zvykne hovorievať, že o tom, ako človek zareaguje pri stretnutí s medveďom, nerozhoduje on, ale naša najväčšia šelma. V každom prípade je lepšie byť pripravený a mať v malíčku praxou osvedčené pravidlá, ktoré pomôžu výrazne znížiť riziko vzájomného kontaktu,“ uviedli ochranári.

TANAP, medvede, informačná tabuľa

Na tabuliach nechýbajú ani rady, ktorých by sa mal človek držať vtedy, ak na neho medveď zaútočí. „Hoci takéto prípady sú zriedkavé a príroda sa pozorným návštevníkom oveľa častejšie postará o výnimočný zážitok v podobe príležitosti aspoň na chvíľu pozorovať obyvateľov divočiny v ich prirodzenom prostredí, nie je na škodu osvojiť si tieto zásady ešte skôr, ako sa vyberiete na potulky Tatranským národným parkom,“ uviedla správa najstaršieho národného parku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park