Inšpekcia životného prostredia vykonala v Istrocheme kontrolu, ďalšie znečisťovanie neodhalila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
výskum, laboratórium, veda
Foto: SITA/AP

Kontrola vykonaná Slovenskou inšpekciou životného prostredia (SIŽP) ďalšiemu porušovaniu predpisov zo strany Istrochemu nenasvedčuje. Pre agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Podľa šéfa inšpekcie kontrola vykonaná v jednej z prevádzok v areáli bratislavského Istrochemu inšpektorov nepriviedla k záverom, že by v areáli dochádzalo k ďalšiemu znečisťovaniu. Kontrola zároveň neodhalila, že by súčasná činnosť Istrochemu podporovala šírenie kontaminácie pochádzajúcej z minulého znečistenia.

Hydrologický prieskum ukáže rozsah znečistenia

Pri posudzovaní rozsahu znečistenia na skládke v Ivanke pri Dunaji (okres Senec) bude potrebné vykonať hydrologický prieskum, ktorý odhalí prípadne priesaky nebezpečných látok zo skládky do podzemnej vody. Prieskum by mal platiť znečisťovateľ.

„Pokiaľ ide o skládku Farná v Ivanke pri Dunaji, momentálne prebieha konanie o uložení povinnosti vykonať preventívne opatrenia podľa zákona o prevencii a náprave environmentálnych škôd. Predpokladaným výsledkom tohto konania bude uloženie povinnosti pôvodcovi znečistenia vykonať podrobný hydrologický prieskum. Toto konanie vedie Okresný úrad Senec,“ povedal Jenčo.

Nebezpečný odpad a ťažké kovy

Na skládke Farma Prudské v Moste pri Bratislave (okres Senec) boli odobraté tri vzorky kalov priamo zo skládky a jedna z kompostoviska.

Cieľom SIŽP bolo zistiť zo vzoriek vlastnosti odpadu, najmä ekotoxicitu a následnú bezpečnosť. Kým ekotoxicita predstavuje „schopnosť“ odpadu okamžite alebo oneskorene znečisťovať životné prostredie, následná bezpečnosť predstavuje odpady, ktoré vykazujú znaky nebezpečnosti a obsahu škodlivín, hoci ich v minulosti nevykazovali.

Analýza jednej zo vzoriek preukázala, že na skládke sa nachádza odpad nebezpečný z hľadiska ekotoxicity. Výsledky rozboru zvyšných troch vzoriek zo skládky síce neboli vyhodnotené ako nebezpečný odpad, obsahovali však ťažké kovy, vďaka ktorým by napríklad zemina zo skládky nemohla byť využitá v poľnohospodárskej praxi.

„Cieľom odberu vzoriek a ich analýzy bolo zistiť ich nebezpečné vlastnosti a obsah škodlivín. Tento odber nebol hydrogeologickým prieskumom, a teda nesúvisel s priesakmi do podzemných vôd,“ spresnil Jenčo.

Inšpektori vykonajú aj ďalšie kontroly

Generálny riaditeľ SIŽP dodáva, že inšpektori v blízkej dobe pripravujú aj ďalšie kontroly prevádzok zamerané na znečisťovanie životného prostredia. V prípade znečistenia v areáli Chemko Strážske v okrese Michalovce vykonala SIŽP kontroly dvoch prevádzok.

„Tieto kontroly však ešte neboli oficiálne ukončené. Preto sa k nim nemôžem bližšie vyjadrovať,“ uzavrel Jenčo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Jenčo
Firmy a inštitúcie IstrochemSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia