Toxickú skládku na Gemeri chce Budaj čo najskôr odstrániť, ľudia čakali už pridlho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister životného prostredia SR Ján Budaj Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Na skládke v Nižnej Slanej (okres Rožňava) sa podľa odhadov nachádza 5,5 milióna kubických metrov nebezpečného odpadu. Počas svojej návštevy v regióne Gemer to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Šéf envirorezortu chce preto podniknúť kroky na čo najrýchlejšie vyriešenie celej situácie. Podľa Budaja už obyvatelia Gemera čakali na riešenie dlho a nezaslúžia si, aby sa medzi Slovenským rajom a Slovenským krasom nachádzala roky skládka hroziaca arzénovým znečistením.

„V roku 2015 sa tu robil podrobný geologický prieskum životného prostredia. Celkovo bolo vymedzených až šesť znečistených území a zistili aj znečistenie podzemných vôd. Analýzy preukázali znečistenie priesakovej vody z odkaliska a z drenáže hrádze, pričom zistili znečistenie stopovým prvkom arzénom,“ povedal Budaj.

Dodal, že starosta Nižnej Slanej už inicioval konanie na určenie povinnej osoby, teda toho, kto je za skládku zodpovedný a kto bude za ňu niesť následky.

Skládka v Nižnej Slanej sa zaradila medzi ďalšie environmentálne záťaže, na ktorých odstránení chce ministerstvo životného prostredia pracovať. Budaj predtým navštívil aj skládky v areáli Chemko Strážske, skládku Farná v Ivanke pri Dunaji, skládku Prudské v Moste pri Bratislave, areál Istrochemu v Bratislave, skládku Vlčie Hory pri Hlohovci či Niklovú hutu pri Seredi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR