Lesný porast nad obcou Rudno nad Hronom je podľa Lesov SR schopný zachytávať zrážky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodeň v obci Rudno nad Hronom
Povodeň v obci Rudno nad Hronom. Foto: ilustračné, SITA/Prezídium HaZZ

Súčasná lesná vegetácia v správe štátneho podniku Lesy SR nad obcou Rudno nad Hronom spĺňa schopnosť zachytávania zrážok a zabraňuje rýchlemu odtoku vody. Už aj 20-ročné porasty sú schopné zadržiavať zrážky, plnia teda vodozádržnú funkciu.

Informovala o tom v súvislosti s nedávnou povodňou v dotknutej obci vedúca odboru komunikácie Lesy SR Marína Debnárová s tým, že v povodí Matejkovo spravujú 87 percent územia, z toho viac ako 60 percent tvoria lesy s vekom nad 40 rokov.

Povodeň z roztrhnutej prehrádzky

V povodí Uhliská je 73 percent v správe štátneho podniku, z toho takmer 70 percent tvoria lesy s vekom nad 40 rokov.

Lesy nad Rudnom nad Hronom majú dostatočne pestrú vekovú štruktúru na to, aby dokázali zabezpečiť všetky produkčné aj mimoprodukčné funkcie lesa. Ide najmä o vysokú absorbčnú schopnosť, protieróznu funkciu či spomalenie odtoku vody pri prívalových dažďoch.

Ako podotkol vedúci odboru lesníckej výroby a PBHL Miroslav Skladaný, výsledky prvotnej analýzy priebehu povodne v obci nasvedčujú, že povodeň bola z veľkej časti zapríčinená prielomovou vlnou pochádzajúcou z roztrhnutej prehrádzky na drobnom vodnom toku Rudniansky potok.

O tejto skutočnosti svedčí podľa neho aj fakt, že časť obce, cez ktorú preteká jeho ľavostranný prítok (Husárovský potok), nebola povodňou zasiahnutá.

Mladšie porasty sú najúčinnejšie

Pri tom podiel porastov do 20 rokov je v tomto povodí vyšší (14,2 percenta) oproti povodiu Rudnianskeho potoka (10,8 percenta).

Najúčinnejšie znižujú odtok mladšie lesné porasty, účinnosť prestarnutých a preriedených porastov je približne rovnaká, ako u nelesných spoločenstiev. Maximálne účinné proti povodniam sú porasty 40 až 70-ročné.

Nové zvážnice sa v lokalite posledné roky nebudovali. Lesné zvážnice majú okrem toho vybudované priečne a pozdĺžne odvodňovacie zariadenia, ktoré odvádzajú vodu z telesa cesty. Tým zabraňujú povrchovému odtoku a nasmerujú vodu na miesta, kde môže vsakovať.

„Každý les plní vodozádržnú funkciu, či je hospodársky, ochranný alebo účelový, a to v závislosti od veku a jeho štruktúry. Ak je však intenzita zrážok priveľká a interval zrážok je dlhý a nepretržitý, žiadny les nedokáže absorbovať taký objem zrážok a zvýši sa povrchový tok. Pri nadmerných zrážkach ani najcitlivejšie obhospodarovanie lesa nedokáže zadržať také množstvo vody,“ dodáva vo svojom stanovisku štátny podnik Lesy SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marína DebnárováMiroslav Skladaný
Firmy a inštitúcie Lesy SR