Mladí farmári kritizujú neotvorenie rokovania výboru, arogancia poslancov bráni riešeniu problémov v pôdohospodárstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marián Glovaťák
Zľava v popredí: Predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku Marián Glovaťák a predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Ján Jelen. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Stredajšie neotvorenie rokovania Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie je podľa predsedu Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF Mariána Glovaťáka výsledkom arogantného konania niektorých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).

Je nutné, aby sa stransparentnili procesy v Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA) a k tomu určite pomôže zasadnutie výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie, pretože presne na takéto situácie je tento výbor určený,“ vyhlásil Glovaťák.

Ostali bez odpovede

Mimoriadny výbor bol zvolaný na základe písomnej žiadosti jednej tretiny poslancov výboru, avšak na otvorenie rokovania je potrebná nadpolovičná väčšina poslancov výboru.

Je podstatné, aby poslanci NR SR venovali témam poľnohospodárstva patričnú pozornosť a pomohli pri riešení problémov farmárov. V tejto veci bol odoslaný list predsedovi parlamentu, ako aj jednotlivým členom výboru, kde sa opisovali problémy farmárov a nutnosť ich riešenia. Avšak bez odpovede,“ skonštatoval predseda farmárskeho združenia.

Ťažkosti s kontrolami

Podľa jeho slov sa aktuálne poľnohospodári dostávajú do zbytočných ťažkostí kontrolami PPA konajúcimi nad rámec legislatívy.

V súčasnosti sa napríklad kontroluje súčasť platieb ekoschém: zmesi pre opeľovače. Kontrolu je možné vykonať v súlade s legislatívou aj jednoduchou fotografiou. Namiesto toho PPA vyžaduje názvy odrôd, faktúry či daňové doklady,“ dodal Glovaťák.

Považuje to za veľký protiklad s prísľubom o pomoci farmárom a transparentnom proklientskom prístupe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Glovaťák
Firmy a inštitúcie ASYF Združenie mladých farmárov na SlovenskuNR SR Národná rada Slovenskej republikyPPA Pôdohospodárska platobná agentúra