PPA zvýšila efektivitu a rýchlosť vyplácania dotácií pre poľnohospodárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Farmár, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) zvýšila efektivitu a rýchlosť vyplácania priamych platieb slovenských poľnohospodárom. Tvrdí to generálny riaditeľ PPA Marek Čepko.

V rámci základnej podpory príjmu na plochu (BISS) je vydaných 73,72 % rozhodnutí, pri prepočte na absolútne čísla ide o 10 755 vydaných rozhodnutí z celkového počtu 14 588.

143 miliónov eur navyše

Od ostatnej tlačovej konferencie na ministerstve pôdohospodárstva (8.2.2024, poznámka redakcie) sme ku koncu marca vydali rozhodnutia v objeme 143 miliónov eur. Celkový objem vydaných rozhodnutí za kampaň 2023 vrátane záloh tak aktuálne prekročil 266 miliónov eur,“ dodáva generálny riaditeľ Čepko.

Z toho 224 miliónov eur je už priamo na účtoch poľnohospodárov. Rozdiel je v procese vyplatenia finančných prostriedkov, ktorý môže trvať až niekoľko dní od vydania rozhodnutia po vyplatenie.

Prepadnutie stoviek miliónov eur

Vedenie PPA by rado aj touto cestou apelovalo na poľnohospodárov, aby si kontrolovali elektronické a poštové schránky a dostali tak finančné prostriedky na účty čo najskôr. Oneskorené vyplácanie priamych platieb v porovnaní s minulými rokmi vzniklo v dôsledku nepripravenosti PPA na novú spoločnú poľnohospodársku politiku.

Všetky platby oprávneným žiadateľom však budú vyplatené v čo najskoršom možnom termíne,“ ubezpečil Čepko a ohradil sa voči medializovaným informáciám, podľa ktorých hrozí prepadnutie stoviek miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Čepko
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra