Štátny podnik Vodohospodárska výstavba by mal envirorezortu darovať viac ako tri milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodohospodárska výstavba (VV)
Foto: ilustračné, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Vodohospodárska výstavba, štátny podnik by mal formou darovacej zmluvy previesť viac ako 3,3 mil. eur v prospech Ministerstva životného prostredia SR.

Predlženie žiadosti na pridelenie výnimky

Tento dar je časť zo zisku po zdanení za rok 2022. Vyplýva to z materiálu, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložil rezort hospodárstva.

O samotnom prerozdelení časti zisku štátneho podniku rokovala vláda ešte koncom minulého roka. Ministerstvo životného prostredia preto v januári požiadalo rezort hospodárstva o predloženie žiadosti na povolenie výnimky podľa zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby.

„Pretože peňažné prostriedky budú prevedené v rámci štátnej správy, predkladaný návrh materiálu nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, na rozpočet obcí a vyšších územných celkov, na podnikateľské prostredie,“ uvádza sa v materiáli.

Hospodársky výsledok 113 miliónov

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba dosiahol v roku 2022 hospodársky výsledok 113 mil. eur, z toho ako osobitný odvod do štátneho rozpočtu poputuje 100,2 mil. eur a ako dar pre envirorezort spomínaných 3,3 mil eur.

Dar by mal byť použitý na skvalitnenie činnosti štátnej a verejnej správy. Spomína sa riešenie materiálno-technického zabezpečenia administratívnych kapacít implementujúcich Program Slovensko 2021-2027 či dofinancovanie príspevkových organizácií v pôsobnosti rezortu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRVVB Vodohospodárska výstavba