Taraba podpísal dokumenty na vyhlásenie tendra na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MŽP: Riešenia problémov samospráv s odpadom
Zľava: Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božík a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba počas tlačovej konferencie Ministerstva životného prostredia SR na tému: Obdobie nečinnosti štátu pri riešení problémov samospráv s odpadom sa skončilo. Bratislava, 24. november 2023. Foto: SITA/Michal Veterník
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) podpísal dokumenty na vyhlásenie medzinárodného tendra na zneškodnenie 150 ton nebezpečných odpadov obsahujúcich toxické PCB látky v Chemko Strážske.

Rezort uviedol, že toxické látky by mali byť zneškodnené do dvanástich mesiacov od ukončenia verejnej súťaže a uzavretia zmluvy s úspešným dodávateľom.

Prípravné trhové konzultácie

Ministerstvo informovalo, že vyhláseniu verejného obstarávania predchádzali prípravné trhové konzultácie s viacerými potenciálnymi dodávateľmi, ktoré boli dôležitými pri príprave podkladov a pripomienok na spustenie súťaže.

Rezort doplnil, že zvolil postup tzv. užšej súťaže, nakoľko viacerí potenciálni dodávatelia vzniesli požiadavku na podrobnú obhliadku lokality a odobratie vzoriek pre vypracovanie čo najkvalifikovanejšej ponuky.

Éra nekompetentnosti štátu a jeho predstaviteľov, ktorí sa chodili fotiť k toxickým PCB sudom, ale pre ich likvidáciu neurobili žiaden konkrétny krok, sa skončila. Začíname splácať dlh voči ženám, matkám a deťom na Zemplíne, ktorí si zaslúžia zdravší život, životné prostredie a lepšiu životnú úroveň,“ zdôraznil Taraba.

Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania

Ministerstvo zároveň doplnilo, že oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania a odkaz na kompletné súťažné podklady budú zverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie v najbližších dňoch.

Envirorezort tiež informoval, že chce v ďalšom kroku vykonať geologický prieskum tejto environmentálnej záťaže, ktorý bude financovaný s eurofondov v rámci Programu Slovensko s tým, že súbežne začne pripravovať verejné obstarávanie na odstránenie ďalších približne 5 000 sudov s nebezpečným PCB odpadom z tzv. Teplárne. Výsledky geologického prieskumu následne umožnia nastaviť komplexný sanačný projekt celej lokality.

Taraba na záver uviedol, že bez dobudovania dodatočných kapacít na zneškodňovanie envirozáťaží, sa Slovensko v tomto smere nikam neposunie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Chemko Strážske