Taraba sa obrátil na odborníkov z TUKE. Slovensko nemá vybudovanú základnú bezpečnostnú infraštruktúru odpadov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba, SNS
Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba uviedol, že predošlé vedenia ministerstva dopustili, aby odborný dialóg bol nahradený agendou mimovládnych organizácií.

Nekompetentnosť predchodcov Tarabu

„Pre nekompetentnosť mojich predchodcov nemá Slovensko vybudovanú základnú bezpečnostnú infraštruktúru na zneškodňovanie či zhodnocovanie odpadov. Budajovci nemali záujem stretnúť sa a počúvať odborníkov,“ dodal Taraba s tým, že v tejto súvislosti oslovil Technickú univerzitu v Košiciach (TUKE) o odborné podklady a technické riešenia, ktoré musia byť environmentálne a ekonomicky udržateľné.

Minister prediskutoval s poprednými vedcami a odborníkmi na TUKE o možnosti využitia najmodernejších technológií pri zneškodňovaní a zhodnocovaní odpadov, ktoré znečisťujú životné prostredie a ohrozujú zdravie ľudí. Ako na stretnutí uviedli, na východnom Slovensku je množstvo environmentálnych záťaží, z ktorých najvypuklejšie je Chemko Strážske.

Vysoká kontaminácia pôdy

Tam kontaminácia pôdy PCB látkami siaha až k Michalovciam. Rektor TUKE Peter Mésároš informoval, že vedecká obec vie v tejto súvislosti ponúknuť riešenia v otázkach zneškodňovania a zhodnocovania odpadov.

„Problematika si vyžaduje multisektorový prístup, kde sa vieme spolupodieľať nielen prostredníctvom odborných dát či analýz, ale aj konkrétnymi aktivitami a technickými riešeniami,“ dodal Mésároš.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vznikne odborná pracovná skupina

Odborníci z TUKE rovnako načrtli možnosti odstraňovania perzistentných organických látok, najmä v oblasti Zemplína. Šéf envirorezortu dodal, že je dôležité do týchto procesov zapojiť kompetentné štátne inštitúcie či výskumné organizácie a zároveň zabezpečiť ich udržateľné financovanie.

„Za týmto účelom vznikne odborná pracovná skupina, kde budú mať zastúpenie aj vedci a odborníci z Technickej univerzity v Košiciach,“ dodal na záver Taraba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter MésárošTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Chemko StrážskeChemkostav MichalovceMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná stranaTUKE Technická univerzita v Košiciach