Tarabove ministerstvo dostalo stovky pripomienok k novele zákona o EIA, výhrady majú aj firmy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Michal Veterník.
Tento článok pre vás načítala AI.

Viac ako 700 pripomienok, z toho takmer 400 zásadných. Taký je výsledok skráteného medzirezortného pripomienkového konania k návrhu novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).

Zmeny už pritom verejne kritizovali zástupcovia viacerých mimovládnych organizácií, minister životného prostredia Tomáš Taraba si však za návrhom stojí.

Pripomienky poslali aj zástupcovia priemyslu

Stovky pripomienok pritom envirorezortu adresovali aj zástupcovia priemyslu a firiem. Práve im by pritom nová legislatívna mala zjednodušiť podnikanie. Iba samotná Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR ich napríklad zaslala 140, z toho 120 zásadných.

Desiatky pripomienok však prišli aj od Asociácie priemyslených zväzov a dopravy, Republikovej únie zamestnávateľov či Klubu 500.

200 pripomienok z Úradu vlády

Ministerstvo životného prostredia SR sa však bude musieť zaoberať aj takmer 50 výhradami zo strany verejnosti či množstvom pripomienok od iných rezortov. Samotný Úrad vlády SR a jednotlivé ministerstvá ich zaslali vyše 200, zásadných je necelých 80.

Rezort hospodárstva, ktorý zastupuje záujmy podnikateľské sektora, však proti zverejnenému návrhu novely nevzniesol žiadnu zásadnú pripomienku. Naopak, vyše 30 zásadných pripomienok majú k návrhu novej legislatívy zástupcovia miest a samosprávnych krajov.

Zmeny majú platiť od mája

Envirorezort predstavil návrh novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie minulý týždeň.

Jej cieľom má byť odstránenie problémov administratívneho procesu vyplývajúcich z praxe, ale aj prispôsobenie procesov v oblasti výstavby a územného plánovania, skrátenie konaní a zabezpečenie vyššej profesionality štátnej správy. Zmeny by mali platiť od mája tohto roka.

Zlacnenie výstavby

„Prijatím návrhu novely zákona sa zjednoduší a zrýchli proces posudzovania vplyvov na životné prostredie,“ konštatuje ministerstvo. Podľa jeho šéfa má Slovensko aktuálne druhý najhorší zákon EIA v celej Európskej únii.

Predstavené zmeny by mali priniesť zlacnenie výstavby, výrazne by sa totiž mali meniť viaceré lehoty.„Na Slovensku konečne EIA nebude trvať 450 až 500 dní a odstránia sa svojvoľné konania, až nekonania úradníkov,“ zdôraznil Taraba. Zároveň ubezpečil, že ľudia o žiadne práva neprídu.

Narúša demokratické princípy

Opačný názor majú ale mimovládne organizácie. Podľa nich je navrhovaná novela ďalším krokom k znižovaniu štandardov ochrany životného prostredia.

Ministerstvo životného prostredia prichádza podľa nich s návrhom, ktorý narúša základné demokratické princípy v tejto oblasti rozhodovania, spôsobuje chaos v legislatíve, no predovšetkým výrazne znižuje ochranu životného prostredia pri povoľovaní veľkých stavieb.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko Ministerstvo životného prostredia SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR