Novelou zákona EIA sa vrátime k štandardným procesom, reagoval minister Taraba na „plačlivé odkazy mimovládok“ (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Novelou zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) sa navracia štandardný proces, ktorý platí v európskych krajinách ako Nemecko alebo Rakúsko.

Uviedol to podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba po rokovaní vlády. Šéf envirorezortu tak reagoval na odkazy mimovládok, ktoré podľa neho narúšali výstavbu čohokoľvek.

Druhý najhorší zákon EIA

Minister povedal, že Slovensko má druhý najhorší zákon EIA v celej Európskej únii (EÚ) a novelou zákona sa docieli zrýchlenie procesov a tým pádom aj zlacnenie výstavby. Ďalej uviedol, že mimovládnym organizáciám, ktoré si z EIA urobili živnosť a narúšali výstavbu fabrík, výstavbu čohokoľvek a vypaľovali jednotlivé subjekty na trhu, je koniec.

„Nie je predsa možné, že za vami chodí riaditeľ Volva, pretože tu nevie postaviť fabriku a mimovládky ho vypaľujú, lebo našli nejaké prázdne hniezdo,“ uviedol minister.

Plačlivé odkazy mimovládok

Šéf rezortu dodal, že všetky “plačlivé odkazy mimovládok“ a rôznych organizácií vnímajú tieto subjekty iba zo svojho subjektívneho pohľadu. Taraba verejnosť ubezpečil, že o žiadne právo ľudia neprídu. Zároveň tiež vysvetlil, že najdôležitejšie, čo sa zmení novelou EIA, budú lehoty.

„Na Slovensku konečne EIA nebude trvať 450 až 500 dní a odstránia sa svojvoľné konania, až nekonania úradníkov.“ Na záver dodal, že každý racionálne uvažujúci človek vidí, že zo Slovenska sa stala druhá najchudobnejšia krajina EÚ, chápe, že sa to stalo pre niečo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako dôvod, prečo sa to stalo, udáva aj absurdný zákon EIA. „Zákon EIA, ktorý dnes na Slovensku máme, je zákon, ktorý likviduje a odrádza investovať na Slovensku,“ uviedol Taraba.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná strana