Taraba urobil zmeny na manažérskych postoch vo vodohospodárskych podnikoch, očakáva zefektívnenie činností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba očakáva od štátnych podnikov Vodohospodárska výstavba (VV) a Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) zefektívnenie činností.

Krízového manažéra Petra Moldu preto presunul z funkcie povereného generálneho riaditeľa SVP na funkciu povereného generálneho riaditeľa VV.

Minister zároveň ocenil doterajšiu prácu poverenej generálnej riaditeľky VV Jany Ježíkovej, ktorá ostáva naďalej v podniku v oddelení pre oblasť právnych vzťahov. SVP povedie do riadneho výberového konania dlhoročný manažér a vodohospodár Peter Čádek.

Spolupráca medzi podnikmi

Podľa šéfa envirorezortu dôvodom tejto výmeny boli výborné manažérske výsledky.

„Peter Molda dokázal v priebehu necelých troch mesiacov finančne stabilizovať SVP, ktorý je správcom vodných tokov a zamestnáva približne tritisíc ľudí. Zároveň vidím obrovskú príležitosť nastaviť spoluprácu medzi oboma vodohospodárskymi podnikmi. Rovnako predpokladám, že nový šéf Vodohospodárskej výstavby pripraví analýzu možného zlúčenia obidvoch vodohospodárskych podnikov,“ podčiarkol Taraba.

Zrušenie Budajovho tendra

Taraba dodal, že od zefektívnenia činností očakáva maximálne využitie personálnych aj technických kapacít a know-how podnikov, aby čo najmenej zákaziek pochádzalo z externého prostredia.

„Príkladom je zrušenie Budajovho tendra na čistenie dnových sedimentov Dunaja za 160 mil. eur. Zákazka mohla skončiť na účtoch v súkromných firmách namiesto toho, aby ju realizovala štátna spoločnosť, ktorá má zo zákona úlohu starať sa o vodné toky,“ doplnil minister.

Vyhlásia výberové konania

Peter Molda vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu. Manažérske zručnosti a krízové riadenie rozvíjal 20 rokov v štátnom podniku Železnice Slovenskej republiky. Peter Čádek vyštudoval Technickú univerzitu vo Zvolene a je dlhoročným zamestnancom SVP, kde mal na starosti oblasť investičných činností.

Ministerstvo životného prostredia plánuje na pozíciu generálnych riaditeľov obidvoch vodohospodárskych podnikov vyhlásiť riadne výberové konania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana JežíkováTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSVP Slovenský vodohospodársky podnikVVB Vodohospodárska výstavba