Taraba vymenoval nového šéfa Envirofondu, už nebudú podporovať pseudoochranárske projekty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Michal Veterník.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na čelo Environmentálneho fondu (EF) vymenoval podpredseda vlády a minister životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Taraba (nom. SNS) dlhoročného experta na verejné obstarávanie Mateja Slišku.

Dôležité výzvy

Minister uviedol, že od nového šéfa očakáva zefektívniť a zrýchliť procesy pre projekty samospráv. Vo funkcii vystriedal Ľubomíra Vačka, ktorý odišiel na vlastnú žiadosť.

Podľa Tarabu čakajú EF dôležité výzvy, ktoré pomôžu naštartovať rozvoj obcí a slovenského vidieka.

„Envirofond poskytuje každoročne obrovské peniaze obciam, ktoré majú realizovať projekty a s ním súvisiace verejné obstarávania, kde však veľmi často chybujú. Tým sa však vytvárajú problémy pre EF pri reálnom čerpaní financií. Od nového vedenia fondu preto očakávam riešenia, ktoré zefektívnia procesy a umožnia samosprávam rýchlejšie realizovať projekty, ktoré skvalitnia život svojim obyvateľom,“ zdôraznil Taraba a dodal, že nové výzvy majú byť zamerané na dobudovanie verejných kanalizácií, vodovodov a ďalších užitočných projektov.

Nový generálny riaditeľ

Zároveň doplnil, že nebudú podporovať pseudoochranárske projekty, ktoré každoročne odčerpávali nemalé peniaze z Envirofondu.

Nový generálny riaditeľ Sliška uviedol, že v Envirofonde chce využiť svoje skúsenosti, ktoré nadobudol počas svojho profesijného života.

„Som pripravený na odbornú a vecnú diskusiu so všetkými, ktorí majú úprimnú snahu o jednoduché, efektívne a transparentné používanie prostriedkov fondu a naštartovanie reálnej pomoci samosprávam pri zlepšovaní komfortu života obyvateľov Slovenska,“ dodal Sliška.

Matej Sliška vyštudoval Právnickú fakultu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Od roku 2008 pracoval na Úrade pre verejné obstarávanie na úseku dohľadu. Od roku 2018 sa venoval realizovaniu verejného obstarávania na Ministerstve školstva SR, Ministerstve vnútra SR a naposledy na MŽP SR.

MŽP SR plánuje na pozíciu generálneho riaditeľa Environmentálneho fondu vyhlásiť riadne výberové konanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Environmentálny fondMinisterstvo školstva SRMV Ministerstvo vnútra SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná stranaUMB Univerzita Mateja Bela v Banskej BystriciÚVO Úrad pre verejné obstarávanie