V kauze Dobytkár vypovedal len jeden z troch svedkov, celá obžaloba je podľa Kvietika postavená na pochybných dôkazoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vražždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény.
Tento článok pre vás načítala AI.

V korupčnej kauze Dobytkár sa v piatok na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pred senát mali postaviť traja svedkovia.

15-tisíc eur pre Alžbetu Papp

Dvaja sa však ospravedlnili zo zdravotných dôvodov a svedok Roland Kósa vypovedal k jednému zo skutkov z obžaloby, kde jeho firma BioFarm DS mala žiadať v roku 2019 o dotáciu z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Po úmrtí jedného z obžalovaných zostalo v kauze sedem z pôvodne ôsmich obžalovaných fyzických osôb a päť právnických osôb.

Tieto mali podľa obžaloby páchať trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok (NFP) z PPA.

„V žiadosti boli uvedené aj ďalšie spoločnosti, ich názvy si už nepamätám. Žiadalo sa o sumu približne 2 mil. eur, ale neviem to presne,“ uviedol svedok, ktorý podľa jeho slov nepozná nikoho z obžalovaných. Hovoril o tom, že prostredníctvom manželky odovzdal 15-tisíc eur Alžbete Papp, ktorá si ich mala pýtať na vybavenie NFP.

Zmluva od PPA

„Ale potom a aj v roku 2021 mi dva krát povedala, že klamala. Lebo pred rokom 2019 mi požičala zhruba 20-tisíc eur a nevedel som jej pôžičku vrátiť. Povedala, že iba tieto peniaze chcela dostať odo mňa naspäť,“ popísal ďalej Kósa.

Pokračuje tým, že na pôžičku majú aj zmluvu, ktorá bola na súde predložená v inom konaní. Podľa slov svedka mu požičiavala predtým častejšie. „Dodnes sme si spolu nesadli s pani Papp, či a koľko jej dlžím,“ doplnil Kósa.

„Zmluvu som síce dostal z PPA, ale potom sme vôbec nezačali čerpať, ani sme nevybudovali tú budovu, kde mal byť obchod a ďalšie,“ dodal svedok.

Dohoda o vine a treste

Súd ešte čítal prepisy zvukových záznamov, kde sa rozpráva svedok s Papp, ktorá hovorí „treba niečo doniesť, aby sa to podpísalo“ a v ďalšom hovore konkretizuje „už na zajtra treba 15“. Kósa na otázku jedného z obhajcov povedal, že aj on bol obžalovaný z trestného činu korupčného charakteru.

„Konanie je skončené, zaplatil som pokutu a dúfam, že je to uzavreté. Rozsudok voči mne je právoplatný,“ dodal svedok, ktorého pôvodná dohoda o vine a treste s Alžbetou Papp v júli 2022 na súde nebola schválená.

„O tom, že ma Papp oklamala, mi povedala až po tom, ako sme s prokurátorom uzavreli dohodu o vine a treste,“ objasnil svedok.

Svedkovia menia výpovede

„Opäť sme videli a počuli, ako či už svedkovia, aj obžalovaní menia svoje výpovede. A na takýchto pochybných dôkazoch je postavená celá obžaloba,“ vyjadril sa k výpovedi piatkového svedka obžalovaný finančník Martin Kvietik. Počas pojednávacích dní za viac ako dva roky vypovedalo pred senátom okrem obžalovaných množstvo svedkov.

V tomto roku sa medzi nimi ocitol v apríli predseda SNS a bývalý predseda parlamentu Andrej Danko, bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) a bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa.

Vypovedalo už aj niekoľko žiadateľov o dotácie z PPA, ktorí hovorili o tom, že za vybavovanie nenávratného finančného príspevku platili 15 % z konečnej sumy.

O čom je kauza Dobytkár?

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na  pôvodne osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

V kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ  Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA  Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, právnik  Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, respektíve podplácania obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil, ktorý v marci 2023 zomrel a súd voči nemu preto zastavil trestné stíhanie. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Viktora Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka Kodadu na samostatné konanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoBoris BeňaGabriela MatečnáJuraj KožuchĽubomír PartikaMartin KvietikMilan KoprivaNorbert BödörPeter KubaViktor Miklas
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNAKA Národná kriminálna agentúraPolícia Slovenskej republikyPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSIS Slovenská informačná službaSNS Slovenská národná stranaŠpecializovaný trestný súd SRÚŠP Úrad špeciálnej prokuratúry