Video: Čo sa deje so starými pneumatikami? Upozorňuje na to unikátne dielo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dscf9967.jpg
Foto: Ivana Sladkovská, Náš Vidiek pneumatiky

V Bratislave na Tyršovom nábreží vyrástol labyrint z použitých pneumatík. Vytvoril ho umelec známy ako Lousy Auber, ktorý vstúpil do povedomia najmä kvôli súčasnej fasáde hotela Kyjev, ktorú má tiež „na svedomí“.

Zábava hlavne pre najmenších

Umelecké dielo má slúžiť predovšetkým ako zábava pre obyvateľov Bratislavy, hlavne tých najmenších. Partner projektu, spoločnosť Continental Barum dodala na realizáciu tohto diela použité pneumatiky a prostredníctvom labyrintu chce upozorniť aj na ekologickú likvidáciu starých pneumatík.

„Ako zodpovedný výrobca pneumatík podporujeme ekologické nakladanie s našimi pneumatikami. Každá ojazdená pneumatika musí byť zrecyklovaná a ekologicky zlikvidovaná,“ vysvetľuje mediálny zástupca Continental Barum Tomáš Stupavský.

„Labyrint Lousyho Aubera je zaujímavý v tom, že pracujeme s pneumatikami rôznych značiek nášho koncernu Continental, ktoré sú použité a ešte len pôjdu na recykláciu. Už po recyklácii ich môžete vidieť na detských ihriskách či športoviskách, kde vytvárajú bezpečný povrch, tlmia nárazy a eliminujú prašnosť. Z recyklovaných pnematík sa vyrábajú aj gumové koberčeky do áut, gumené obrubníky, kvetináče či rohože. Tieto produkty sú trvanlivé a netoxické a veľmi odolné. Takto sa pneumatika stáva opäť základnou surovinou na výrobu rôznych produktov,“ dodáva.

„Zero waste“ projekt

Ekologickosť a fakt, že ide prakticky o „zero waste“ projekt, presvedčilo aj umelca Lousyho Aubera. Labyrint má podľa neho najmä estetickú a zážitkovú funkciu, no oceňuje, že ide o projekt s ekologickým presahom.

„Nebolo to jednoduché. Labyrint spolu s vyložením a vytriedením vyše 2500 ojazdených pneumatík značiek koncernu Continental (kam patria značky Continental, Matador, Semperit, Uniroyal  a už spomínaná Barum) staval skúsený produkčný tím spolu tri dni. Výška stien labyrintu 160 cm je dostatočná na to, aby pre deti priniesol veľa zábavy z hier v jeho záhyboch a zákutiach. V strede labyrintu sa nachádza totem, ktorý je ako jediný postavený z nových letných pneumatík značky Barum Bravuris 5,“ vysvetľuje autor.

„Urobili sme maximum pre to, aby bol labyrint bezpečný. Pneumatiky sú spojené tak, aby sa nikomu nič nestalo. Vznik diela bol konzultovaný s architektom, geodetom a postavil ho skúsený produkčný tím. O bezpečnosť najmä vo večerných a nočných hodinách sa bude starať aj strážna služba SBS“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lousy Auber