Výberové konanie na šéfa pozemkového fondu vyhral Marušák, blízky človek Marosza. Mimovládka varuje pred korupciou

Pozemky, Generálny riaditeľ SPF Ján Marosz
Bývalý generálny riaditeľ SPF Ján Marosz. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 20. apríla 2024, 14:37

Výberové konanie Slovenského pozemkového fondu (SPF) vyhral Peter Marušák, blízky človek končiaceho šéfa Jána Marosza. Vláda by ho podľa Transparency International Slovensko nemala vymenovať. Komisia vláde odporučila Marušáka, za ktorého sa postavilo päť jej členov. Mimovládka hlasovala proti nemu a jeden člen komisie sa zdržal. Informovala o tom na sociálnej sieti Transparency International Slovensko.

Žiadny vhodný kandidát

V utorok sa Transparency zúčastnila verejného vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa SPF, ktorým vyvrcholilo výberové konanie zorganizované ministerstvom pôdohospodárstva. Z pohľadu mimovládky nebol ani jeden zo šiestich uchádzačov vhodný kandidát.

Vláde odporúčame odvolať súčasného generálneho riaditeľa Jána Marosza, poveriť zodpovednú osobu dočasným riadením fondu a nové výberové konanie už prenechať vláde, ktorá vzíde zo septembrových volieb,“ upresnila Transparency.

Uchádzačmi boli geodet Ján Bulla, špecialista na procesy vo verejnej správe Michal Hutník, zamestnanci fondu Ľubomír Havierník, Peter Marušák, Ivan Paško a Jana Štilichová.

Najlepšie obstál Paško

Z pohľadu mimovládky vo výberovom konaní obstál najlepšie dlhoročný riaditeľ odboru prevodov Paško, ktorý skončil na druhom mieste.

Odborne a z hľadiska manažérskych skúseností je najskúsenejší, spolu s Janou Štilichovou, ktorá fond dočasne viedla v roku 2021. Mal najlepšie spracovaný projekt a najlepšiu prezentáciu počas verejného vypočutia. V neprospech jeho vymenovania za generálneho riaditeľa však hovorí pôsobenie na úrade, ktorý má dlhodobo problémy s korupciou,“ spresnila Transparency.

Obvinení z korupcie

Dodala, že aj v prípade dodržania prezumpcie neviny sa nedá vylúčiť, že ako šéf odboru môže v budúcnosti figurovať v korupčnej kauze. Z ich pohľadu by mohlo byť pre fond fatálne, keby bol tretí generálny riaditeľ v rade obvinený z korupcie.

Víťaz Marušák, podnikateľ v agrosektore, sa na fond dostal iba nedávno bez výberového konania a na základe známosti so súčasným generálnym riaditeľom.

Vnímame ho ako jedného z najbližších ľudí Marozsa, ktorý v pozícii manažérsky zlyhal, čo prinútilo dočasne poverenú vládu hľadať za neho narýchlo náhradu tesne pred voľbami. Kriticky sa pozeráme aj na neštandardný projekt Spisovej zápchy, ktorý na fonde aj podľa vyjadrení Marušáka osobne presadil Igor Matovič,“ podotkla mimovládka.

Chaos na SPF by pokračoval

Podpredseda strany Smer-SD Richard Takáč vyzýva dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, aby neodporúčal vláde SR vymenovať Petra Marušáka za generálneho riaditeľa SPF. Peter Marušák je spolužiakom zo strednej školy dosluhujúceho šéfa SPF Jána Marosza. Podľa Takáča by Marušákove vymenovanie spôsobilo, že by chaos na SPF pokračoval.

„Okrem iného je v konflikte záujmov, keďže sám sebe prenajíma pozemky, ktoré len papierovo prepísal na rodinného príbuzného. Z hľadiska odbornosti a manažérskych zručností boli v šestici uchádzačov lepší kandidáti, Peter Marušák dopadol najhoršie. Nehovoriac o tom, že Marušák klamal už počas samotného výberového konania,“ upresnil Takáč.

Dodal, že po prevalení škandálov Marosza bol práve Marušák ten, ktorý ho zastupoval v nastavenej pracovnej línií.

„Aj preto je tento najbližší spolupracovník Jána Marosza podľa môjho názoru spoluzodpovedný za súčasný stav SPF. Je nepochopiteľné, že komisia tieto fakty nezobrala do úvahy pri hodnotení kandidátov,“ uzavrel podpredseda strany Smer-SD.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán MaroszRichard TakáčSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSMER-SDSPF Slovenský pozemkový fondTIS Transparency International Slovensko