Zlúčením LPM Ulič a Lesov SR prišli o možnosť čerpať poľnohospodárske dotácie, prevažujú lesy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štátne lesy TANAP u
Foto: archívne, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dôsledkom zlúčenia dvoch štátnych podnikov Lesopoľnohospodárskeho majetku (LPM) Ulič a Lesov SR v minulom roku nastala strata možností čerpať dotácie na poľnohospodársku činnosť. O danom probléme informovala Dáša Makanová, vedúca odboru komunikácie Lesov SR po stretnutí ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) SR Richarda Takáča s vedením štátneho podniku Lesy SR.

Vedenie Lesov SR uviedlo, že dňa 1. januára 2023 rozhodnutím MPaRV SR sa zlúčili dva štátne podniky LPM Ulič a Lesy SR. Dôvodom tohto kroku ministerstva bola strata hospodárskej udržateľnosti LPM Ulič spôsobená odovzdaním veľkej časti lesných pozemkov v prospech Správy národného parku Poloniny po jeho zonácii.

Strata možností čerpať dotácie

Ako ďalej vedenie uviedlo, negatívnym dopadom tohto kroku nastala strata možností čerpať dotácie na poľnohospodársku činnosť z dôvodu prevažujúcich lesníckych činností podniku po jeho zlúčení.

„Aj z tohto prípadu je zrejmé, že samotnému schváleniu zonácií Národných parkov by malo predchádzať odborné posúdenie územia zo strán všetkých dotknutých záujmových skupín, vrátane korektne vyčíslených sociálno-ekonomických dopadov,“ uviedla Dáša Makanová, vedúca odboru komunikácie Lesov SR.

Tradičná forma živočíšnej výroby

Minister MPaRV SR Richard Takáč na stretnutí s vedením Lesov SR uviedol, že zabezpečí dôsledné preverenie možnosti čerpania podpory v rámci programu Rozvoja vidieka a odborný prístup opierajúc sa o aktuálne korektné vzťahy medzi envirorezortom a agrorezortom.

„Lesopoľnohospodársky podnik má vďaka obetavej práci vyše 200 zamestnancov veľký potenciál v mliečnej i mäsovej výrobe. V tejto oblasti je potrebné zachovať a naďalej rozvíjať túto tradičnú formu živočíšnej výroby v jej prirodzenom vidieckom prostredí. Navyše, ide o jediného významného zamestnávateľa v regióne, ktorého podpora má aj jednoznačný sociálny rozmer,“ doplnil minister Takáč.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie Lesopoľnohospodársky majetok UličLesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR