Netanjahu súhlasí s americkým prezidentom, Izrael musí zničiť Hamas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: archívne, Abir Sultan/Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa podľa jeho slov zhodol s americkým prezidentom Joeom Bidenom na tom, že Izrael musí zničiť militantné hnutie Hamas.

Povedal to v rozhovore pre televíziu Fox s tým, že neexistuje, žiadna „stredná cesta“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Bezpečný odchod civilistov

Predseda izraelskej vlády tiež povedal, že Izrael by mal najskôr umožniť bezpečný odchod civilného obyvateľstva z mesta Rafah predtým, ako doň vojdú jeho sily. „S tým súhlasíme. To máme v úmysle urobiť,“ vyhlásil.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Medzi Netanjahuom a Bidenom panujú nezhody, pričom americký prezident cez víkend v televízii MSNBC povedal, že izraelský premiér viac Izraelu škodí ako pomáha, keď neberie ohľad na „straty nevinných životov“ v Pásme Gazy.

Viac ako 31-tisíc mŕtvych

Biden varoval, že Netanjahu riskuje stratu podpory medzinárodného spoločenstva v súvislosti s rastúcimi civilnými obeťami v palestínskej enkláve, kde počet mŕtvych prekročil 31-tisíc.

Po Bidenových vyjadreniach Netanjahu robil rozhovory s viacerými médiami a povedal, že bude pokračovať s ofenzívou v Rafahu. Mesto je útočiskom pre 1,5 milióna Palestínčanov, ktorí ušli pred bojmi v iných častiach územia.

Izraelskí predstavitelia pritom nevylučujú ofenzívu voči Rafahu aj počas moslimského sviatku ramadán, ktorý sa začal v nedeľu a bude trvať štyri týždne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin NetanjahuJoe Biden
Firmy a inštitúcie Hamás