V piatok vypláva prvá loď s humanitárnou pomocou pre Gazu, oznámila Von der Leyenová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Reprofoto: twitter.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Medzinárodní partneri spúšťajú námorný koridor pre humanitárnu pomoc do Pásma Gazy, pričom prvá loď vypláva už v piatok. Počas návštevy Cypru, kde sa koridor pripravuje, to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Koridor otestuje plavidlo španielskej organizácie Open Arms, ktorá čaká v prístave Larnaka na povolenie dodať potravinovú pomoc od americkej charity World Central Kitchen.

Dočasný prístav na doručenie pomoci

Von der Leyenová na tlačovej konferencii s cyperským prezidentom Nikosom Christodoulidesom vysvetlila, že Európska únia, Spojené štáty, Spojené arabské emiráty a ďalšie zapojené krajiny spúšťajú koridor s cieľom dodať veľké objemy pomoci do Pásma Gazy v reakcii na tamojšiu „humanitárnu katastrofu“.

Americký prezident Joe Biden v pondelok oznámil plán vybudovať dočasný prístav pri Pásme Gazy na pomoc s doručením pomoci.

Ľudia zomierajú na podvýživu

Snahy o dramatický nárast dodávok humanitárnej pomoci signalizujú rastúcu frustráciu v Spojených štátoch a Európe z postupu Izraela vo vojne, ktorú vedie proti militantnému hnutiu Hamas. V palestínskej enkláve obyvatelia čoraz viac hladujú.

Najhoršia je situácia v severnej časti Pásma Gazy, ktorá je mesiace izolovaná a utrpela dlhé výpadky v dodávkach potravín. Lekári z dvoch tamojších nemocníc hlásia najmenej 20 úmrtí súvisiacich s podvýživou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe BidenUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie Európska únia