Rishi Sunak bude novým britským premiérom, Trussová vydržala len 45 dní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rishi Sunak
Britský premiér Rishi Sunak. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 24. októbra 2022, 16:04

Bývalý britský minister financií Rishi Sunak dostal po siedmich týždňoch šancu opäť sa uchádzať o post lídra Konzervatívnej strany a teda i premiéra a uspel. Štyridsaťdvaročný Sunak v septembri prehral v súboji s Liz Truss , ktorá však vo štvrtok oznámila svoju rezignáciu po 45 búrlivých dňoch vo funkcii.

Agentúra AP pripomína, že bývalý minister financií už počas svojej predchádzajúcej kampane upozorňoval, že Trussovej plány na redukciu daní sú nezodpovedné a spôsobia zmätok, čo sa aj stalo.

Týždne plné problémov

Trussová rezignovala po týždňoch problémov, ktoré vyvolal jej ekonomický plán a čoraz viac zákonodarcov ju vyzývalo na odstúpenie.

Plán na redukciu daní, ktorý vláda ohlásila minulý mesiac, vyvolal turbulencie na finančných trhoch a vládnu krízu, ktorá viedla k ohláseniu zmien v oznámenom balíčku i odvolaniu ministra financií.

Najmladší premiér za dvesto rokov

Nový minister následne v snahe o upokojenie turbulentných finančných trhov oznámil, že ruší takmer celé plánované zníženie daní a naznačil, že chystá redukciu verejných výdavkov.

Sunak bude prvým farebným lídrom Británie a tiež prvým politikom indického pôvodu, ktorý nastúpi na post premiéra. Vo veku 42 rokov bude i najmladším premiérom za viac ako 200 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Liz TrussováPenny MordauntováRishi Sunak