Odsúdený Bašternák možno príde aj o prepísaný majetok, účelové prevody môžu byť anulované

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Zľava: Odsúdený Ladislav Bašternák a jeho obhajca Peter Filip. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) potvrdil po stredajšom rokovaní vlády SR, že účelové prevody majetku v prípade odsúdenia Ladislava Bašternáka môžu byť právne anulované.

Odporovateľný právny úkon

Gál pripomenul takzvaný odporovateľný právny úkon, ktorý sa môže uplatniť v prípade, že majetok dlžník previedol účelovo.

„Prípad sme preskúmali a teraz to má v rukách správca majetku,“ potvrdil Gál s tým, že jeho rezort prípad po právoplatnom rozsudku na Krajskom súde v Bratislave preskúmal. Bašternák ešte pred rozsudkom previedol všetky nehnuteľnosti na manželku a ďalšie spriaznené osoby.

V osobnom vlastníctve mu zostal iba byt v komplexe Bonaparte, ktorý obýva bývalý premiér, v súčasnosti poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD).

Neodvedenie daní a poistného

Ladislav Bašternák od roku 2017 čelil obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však bola údajne nižšia.

Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur.

Bašternák si po vznesení obvinenia uplatnil inštitút takzvanej účinnej ľútosti a daňovému úradu spomenutú čiastku zaplatil, napriek tomu bola na neho podaná obžaloba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor GálLadislav Bašternák
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR