Putin nariadil 36-hodinové prímerie na Ukrajine, vypočul výzvy patriarchu Kirilla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Klimentiev, Sputnik, Kremlin Pool Photo/AP.
  • aktualizované 5. januára 19:35

Ruský vodca Vladimir Putin vo štvrtok nariadil ministrovi obrany, aby na Ukrajine zaviedol 36-hodinové prímerie od piatkového poludnia do polnoci zo soboty na nedeľu. Oznámil to Kremeľ, informuje spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vo vyhlásení uvádza, že tak robí na základe výzvy lídra ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla. „Vzhľadom na skutočnosť, že v oblastiach bojov žije množstvo obyvateľov vyznávajúcich pravosláviu, vyzývame ukrajinskú stranu, aby vyhlásila pokoj zbraní a dala im možnosť zúčastniť sa na bohoslužbách,“ vyjadril sa Putin.

Ruské pokrytectvo

Rusko musí pred akýmkoľvek „dočasným prímerím“ opustiť „okupované územia“ Ukrajiny.

V reakcii na jednostranné vyhlásenie prímeria počas pravoslávnych Vianoc zo strany Vladimira Putina to povedal poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„V prvom rade, Ukrajina neútočí na cudzom území a nezabíja civilistov. Tak, ako to robí Ruská federácia. Ukrajina ničí len členov okupačnej armády na svojom území,“ napísal Podoľak na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a pokračoval, „po druhé, Ruská federácia musí opustiť okupované územia – len vtedy bude mať ‚dočasné prímerie‘. Nechajte si to pokrytectvo pre seba“.

Vojnový propagandista

Ešte pred Putinovým vyhlásením, ktoré podľa Kremľa reaguje na výzvu lídra ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla, sa Podoľak vyjadril aj k slovám moskovského patriarchu a odmietol ich ako „cynickú pascu a prvok propagandy“.

„Ruská pravoslávna cirkev nie je autoritou pre globálnu pravosláviu a funguje ako ‚vojnový propagandista‘. Ruská pravoslávna cirkev vyzývala na genocídu Ukrajincov, podnecovala masové vraždy a trvá na ešte väčšej militarizácii Ruskej federácie,“ vyjadril sa.

Kirill je hlasným podporovateľom ruskej vojny na Ukrajine a pred časom sa v kázni vyjadril, že „vojenská služba zmyje všetky hriechy“. Vojnu tiež ospravedlňoval ako súčasť „metafyzického boja“ na zabránenie liberálnemu ideologickému zasahovaniu zo Západu.

Putin sa pokúša nájsť kyslík

Americký prezident Joe Biden je skeptický voči prímeriu, ktoré na Ukrajine nariadil ruský prezident Vladimir Putin počas pravoslávnych Vianoc.

Podľa neho sa Putin týmto krokom „pokúša nájsť kyslík“. „Zdráham sa reagovať na čokoľvek, čo povie Putin. Príde mi to zaujímavé. Bol pripravený bombardovať nemocnice, škôlky a kostoly 25. (decembra) a na Nový rok,“ povedal Biden novinárom. Informuje o tom spravodajský portál televízie CNN.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe BidenMychajlo PodoľakPatriarcha KirillVladimir Putin