Ruskí vojaci postúpili ďalej od mesta Avdijivka a obsadili ďalšie dve dediny. Podkopáva to morálku Ukrajincov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ruskí vojaci, vojna na Ukrajine
Na tejto fotografii zverejnenej tlačovou službou ruského ministerstva obrany v pondelok 19. februára 2024 kráčajú dvaja vojaci ruských vojenských ženijných jednotiek v meste Avdijivka na východe Ukrajiny. Foto: Archívne, Russian Defense Ministry Press Service via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 27. februára, 15:45

Ruskí vojaci podľa ukrajinského telegramového kanála DeepState postúpili západne a severozápadne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti a obsadili dediny Stepove a Sjeverne. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Podkopáva to morálku

Ukrajinci ustúpili z Avdijivky 17. februára pre nedostatok munície po mesiacoch odrážania obnovenej ruskej ofenzívy. Hovorca tavrijskej skupiny ukrajinskej armády v pondelok oznámil, že ukrajinskí vojaci ustúpili z dediny Lastočkyne, ktorá leží asi tri kilometre od severozápadného okraja Avdijivky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ústup ukrajinskej armády nie je podľa poľského generála Romana Polka významný z taktického hľadiska. V rozhovore pre týždenník Wprost tento bývalý veliteľ poľských špeciálnych síl zdôraznil, že front sa posunul len o tri alebo štyri kilometre. Akákoľvek strata, čiže aj strata Avdijivky, však podľa neho podkopáva morálku.

Ukrajina musí zmobilizovať ľudí

Generál Polko preto tvrdí, že je čas konečne počúvať hlas generála Valerija Zalužného. Keďže Ukrajina si momentálne nemôže dovoliť skutočnú protiofenzívu, musí ísť podľa ruského vzoru do defenzívy a vybudovať mínové polia, bariéry a prekážky. Musí vybudovať armádu, ktorá bude schopná správne využívať modernú techniku, ktorú dostala.

Je tiež potrebné vyzbierať primerané množstvo materiálnych prostriedkov a zmobilizovať ľudí, ktorí sa doteraz vojenskej službe vyhýbali. V tejto súvislosti generál Polko pripomenul nedávnu informáciu BBC, že od začiatku ruskej agresie odišlo z Ukrajiny do krajín Európskej únie 650-tisíc mužov vo veku, na ktorý sa vzťahuje branná povinnosť.

Dá sa tak podľa neho povedať, že v Európe je druhá ukrajinská armáda. Ide najmä o mužov, ktorí sa odvodom vyhli úplatkami, dodal.

Ukrajina sa musí poučiť aj z chýb, ktoré urobila, a to jej s podporou Západu pomôže pripraviť realistický dvoj- až trojročný plán na opätovné získanie okupovaných území, poznamenal poľský generál.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Valerij Zalužnyj