Rusko a Ukrajina si vymenili desiatky zajatcov, medzi oslobodenými sú príslušníci ozbrojených zložiek aj polície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, zajatci
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Rusko a Ukrajina v stredu oznámili, že si vymenili desiatky vojnových zajatcov. Stalo sa tak napriek napätiu po minulotýždňovej havárii vojenského lietadla, v ktorom boli podľa Moskvy ukrajinskí vojnoví zajatci a ktoré podľa nej zostrelili ukrajinské sily.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rozdiel v počtoch

Niektorí ruskí predstavitelia dokonca po havárii verejne spochybnili možnosť ďalšej výmeny zajatcov. Ruské ministerstvo obrany však oznámilo, že si s Ukrajinou vymenili po 195 vojnových zajatcov.

Následne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval, že oslobodených bolo 207 Ukrajincov. Zatiaľ nikto nevysvetlil rozdiel v daných číslach.

50. výmena od začiatku invázie

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec sa na sociálnych médiách vyjadril, že to bola 50. výmena zajatcov od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie pred takmer dvoma rokmi. Dosiaľ podľa neho repatriovali dovedna 3 035 vojnových zajatcov.

Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak priblížil, že medzi oslobodenými sú príslušníci ozbrojených zložiek, národnej gardy, pohraničnej stráže a polície. Niektorých podľa jeho slov zajali, keď bránili Mariupoľ, továreň Azovstaľ a Hadí ostrov. Ruská armáda zase bez poskytnutia dôkazov vyhlásila, že ruskí zajatci „čelili v zajatí smrteľnému nebezpečenstvu“ a prevezú ich do Moskvy na ošetrenie a rehabilitáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrij JermakDmytro LubinecVolodymyr Zelenskyj