Rusko odmieta Zelenského mierový návrh, hovorí o nových skutočnostiach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna, útok, Rusko, Ukrajina, Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP.

Ukrajina musí v súvislosti s mierovým návrhom, ktorý predstavil tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj, vziať do úvahy „nové skutočnosti“. Ako referuje spravodajský web CNN, v utorok to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Štyri anektované územia

Podľa neho Ukrajina i medzinárodné spoločenstvo nesmú zabúdať, že súčasťami Ruska sa medzičasom stali štyri ukrajinské oblasti – Donecká, Luhanská, Chersonská a Záporožská.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ruská federácia už má nové subjekty (štyri anektované územia, pozn.). Bez zohľadnenia týchto skutočností je akýkoľvek pokrok nemožný,“ povedal Peskov.

Zachovanie úrovne solidarity

Zelenskyj vo video vyhlásení pre lídrov G7 v pondelok požiadal o „zachovanie úrovne solidarity“ a podporu Ukrajiny v budúcom roku, pričom načrtol tri kroky k mieru.

Posledným krokom, ktorý Zelenskyj načrtol, bola „nová diplomacia“, ktorá zahŕňala mierové riešenie, v ktorom žiadal Rusko, aby počas najbližších Vianoc začalo sťahovať svoje jednotky z Ukrajiny.

Hranice nie sú známe

Rusko nelegálne anektovalo spomenuté štyri oblasti na konci septembra. Moskva vtedy vyhlásila, že Donecká a Luhanská oblasť sa pripájajú k Ruskej federácii v rámci administratívnych hraníc, kde existovali predtým, ako tam v roku 2014 vypukol konflikt medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

Samotný Peskov vtedy poznamenal, že Moskva síce anektovala i časti Chersonskej a Záporožskej oblasti, no hranice týchto anektovaných území nie sú známe. Odvtedy sa Moskva k tejto otázke nevyjadrila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij PeskovVolodymyr Zelenskyj