Šimečka vyzýva Fica, aby sa spamätal a prestal okolo seba kopať ako zmyslov zbavený (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PS: Predstavili nová posily do eurovolieb
Podpredseda parlamentu a líder hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Stupňujúce sa útoky predsedu vlády Roberta Fica po voľbách sú podľa predsedu Progresívneho Slovenska a podpredsedu NR SR Michala Šimečku nedôstojné. „Útočí na opozíciu, vulgárne a agresívne útočí na verejnoprávne médiá, a najnovšie sa opäť vyhráža sudcom Najvyššieho súdu,“ vyhlásil.

Výňatky z rozhodnutí

V demokracii je podľa Šimečku úplne nepredstaviteľné, aby premiér vyzýval na disciplinárne konania voči predstaviteľom nezávislej justície. „Vyzývam Roberta Fica, aby sa spamätal, a prestal kopať okolo seba ako zmyslov zbavený,“ zdôraznil.

Fico sa radšej znovu postaví na tlačovú besedu a rieši sudcov, ktorých rozhodnutia sa mu nepáčia. Namiesto toho, aby jeho minister spravodlivosti podal kvalifikovaný návrh, ukazuje výňatky z rozhodnutí Ústavného súdu, pričom nikto nevie akých,“ povedala Mária Kolíková (SaS) poslankyňa NR SR s tým, že z rozhodnutí pritom vôbec nevyplýva, že by mali sudcovia konať úmyselne, zámerne, proti právam daných osôb.

Nevhodný tlak proti justícii

Kolíková zároveň doplnila, že takéto konanie zo strany Fica treba odsúdiť, pretože ide proti nezávislosti súdnej moci. Podľa KDH, premiér Fico pokračuje v absolútne nevhodnom tlaku proti justícii, keď vyzýva na podanie disciplinárnych návrhov na predsedu Najvyššieho súdu SR a predsedu Súdnej rady.

Chcem premiérovi pripomenúť, že rovnakú právomoc podávať disciplinárne návrhy má aj minister spravodlivosti. Ak teda premiér cíti potrebu podať disciplinárne návrhy, môže tak urobiť aj jemu podriadený minister spravodlivosti a netreba útočiť na sudcov. Slovník, ktorý Robert Fico zvolil, dehonestuje úrad predsedu vlády a znižuje dôstojnosť sudcovského stavu. Opakujem, ak došlo k pochybeniam, sú tu kompetentné orgány, vrátane ministra spravodlivosti, aby podali disciplinárne návrhy,“ uviedol Viliam Karas, podpredseda KDH.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária KolíkováMichal ŠimečkaRobert FicoViliam Karas
Firmy a inštitúcie Progresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a Solidarita