Pellegriniho kroky v zahraničnej politike budú v súlade s vládou, opačné konanie by podľa politológa Kováčika vyslalo zlý signál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, Robert Fico
Zľava: Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k neoficiálnym výsledkom v rámci volebnej noci kandidáta na prezidenta SR Petra Pellegriniho v reštaurácii Aušpic pri príležitosti 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 7. apríl 2024. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Novozvolený prezident Peter Pellegrini bude v oblasti zahraničnej politiky pravdepodobne konať, ako už naznačil, v súlade s politikou súčasnej vlády, ktorej členom je aj jeho strana Hlas-SD.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

V relácii Volebné ráno na RTVS :24 to povedal dekan Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela Branislav Kováčik.

Zlý signál pre partnerov

Ako poznamenal, je dobré, ak prezident a vláda koordinujú svoje kroky v oblasti zahraničnej politiky, pretože rozdielne kroky nevysielajú dobrý signál pre partnerov.

>>> Online (minúta po minúte) z priebehu 2. kola a volebnej noci

Podľa politológa možno od Pellegriniho čakať to, čo avizoval počas kampane – ukotvenie Slovenska v medzinárodných organizáciách, hlavne v európskych inštitúciách a v Severoatlantickej aliancii (NATO).

„Peter Pellegrini si veľmi dobre uvedomuje, že jediná budúcnosť pre Slovenskú republiku je v týchto integračných zoskupeniach,“ skonštatoval.

Vyslanie vojakov na Ukrajinu

Kováčik predpokladá, že Slovensko si jasne uvedomuje jeho hodnotové ukotvenie a jeho budúcnosť vidí v Európskej únii a NATO. „V tomto, si myslím, že vláda ako aj prezident sú za jedno,“ uviedol. Dekan sa vyjadril aj k otázke vyslania vojakov do vojenského konfliktu v zahraničí, ktorá rezonovala počas prezidentskej kampane.

>>> Kompletné výsledky 2. kola prezidentských volieb

Upozornil, že vyslanie vojakov a vstup krajiny do ozbrojeného konfliktu nie je individuálne rozhodnutie prezidenta a platia pre to prísne pravidlá. Prezident však môže túto tému vniesť do politického diskurzu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Európska úniaHlas - sociálna demokraciaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaUMB Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici