Vládny valec získal zvolením Pellegriniho ďalšieho šoféra. Ficova vláda si tak bude môcť robiť, čo chce (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Zľava v popredí: Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k neoficiálnym výsledkom v rámci volebnej noci kandidáta na prezidenta SR Petra Pellegriniho v reštaurácii Aušpic pri príležitosti 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 7. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Vládny valec získal ďalšieho šoféra. Obstál v teste náročnosti, a tak si teraz vláda Roberta Fica bude môcť robiť, čo chce. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík v reakcii na výsledok druhého kola prezidentských volieb, v ktorom zvíťazil Peter Pellegrini (53,12 %) nad Ivanom Korčokom (46,87 %).

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

>>> Online (minúta po minúte) z priebehu 2. kola a volebnej noci

„Predpokladám, že po 15. júni začne pre vládnu koalíciu pohodlnejšia demolácia posledných princípov právneho štátu a liberálnej demokracie. Pellegrini sa totiž od momentu vstupu do vládnej koalície nespráva svojprávne a takto nesvojprávne sa bude správať nasledujúcich päť rokov. Lebo iba takýmto spôsobom svoj post o päť rokov obháji,“ vyhlásil Štefančík a skonštatoval, že Slovensko si zvolilo nového Ivana Gašparoviča, síce nie člena Smeru, ale akoby člena Smeru.

Ako Štefančík zhodnotil, predpokladalo sa, že Pellegrini osloví voličov Štefana Harabina, Jána Kubiša a Krisztiána Forróa. Zvlášť na južnom Slovensku je podľa politológa evidentné, že maďarskí voliči sa priklonili k prúdu, ktorý ich kedysi považoval za úhlavných nepriateľov Slovenska.

>>> Kompletné výsledky 2. kola prezidentských volieb

Iveta Radičová kedysi prehrala, pretože na Slovensku sa začal šíriť hoax, že Maďarom sľúbila autonómiu. Podľa tejto logiky by som sa teda mohol teraz opýtať, kedy si Viktor Orbán začne nárokov časť z ´odtrhnutých území´ Felvidéku. Nepochybne totiž aj on prispel k víťazstvu šéfa Hlasu,“ dodal Štefančík s tým, že Pellegrinimu sa podarilo osloviť aj voličov, ktorí sa prvého kola volieb nezúčastnili, čo podľa politológa rozhodlo o jeho víťazstve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokIveta RadičováJán KubišPeter PellegriniRobert FicoŠtefan HarabinViktor Orbán