Prezidentské voľby vyhral Pellegrini. Toto vám nezabudnem, odkázal Korčok (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini počas volebnej noci v reštaurácii Aušpic v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 6. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

>>> Kompletné výsledky

V sobotu sme si v 2. kole prezidentských volieb vybrali novú hlavu štátu. K urnám malo právo prísť približne 4,3 milióna občanov SR s trvalým pobytom na Slovensku, pričom oproti prvému kolu volieb získalo volebné právo aj ďalších 2,2 tisíca prvovoličov.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Vo väčšine z 5 938 volebných miestností sa hlasovalo od 07:00 do 22:00 a na výber boli – občiansky kandidát Ivan Korčok a predseda parlamentu a líder strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim.

Moratórium sa predĺžilo o päť minút. Ako pre médiá potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, dôvodom bolo, že v obci Bystrany v okrese Spišská Nová Ves a v jednom z okrskov v Novom meste nad Váhom sa ráno členovia komisie nemohli dostať do volebnej miestnosti.

Volebné centrály oboch kandidátov

Priebeh volieb bol štandardný a pokojný, ale z volebnej miestnosti v Kolárove evidovali jednu bizarnosť. Konkrétne členka miestnej okrskovej volebnej komisie hlasovala aj za svoju dcéru.

Prezidentské voľby na Slovensku 2024

  • online (minúta po minúte)

3:30 Online prenos (minúta po minúte) z priebehu prezidentských volieb sme ukončili. Ďakujeme vám za pozornosť a počas nedele vám prinesieme reakcie politikov, politológov, komentáre a ďalšie aktuálne informácie v súvislosti s výsledkami prezidentských volieb na Slovensku.

3:18 Najvyšší percentuálny počet krúžkov získal Peter Pellegrini v okrese Sobrance (77,28 %). Takmer 75,4 percenta si pripísal Pellegrini v okrese Poltár.

2:47 Peter Pellegrini vyhral vo všetkých krajoch okrem Bratislavského.

2:18 Druhé kolo tohtoročných prezidentských volieb malo druhú najvyššiu volebnú účasť od volieb v roku 1999, keď Rudolf Schuster porazil Vladimíra Mečiara.

V druhom kole prezidentských volieb bola vtedy účasť 75,4 %. Oproti posledným prezidentským voľbám v roku 2019 bola účasť vyššia o viac ako 19 percentuálnych bodov, keď volebná účasť v druhom kole dosiahla 41,79 percenta.

2:06 Volebná účasť dosiahla 61,14 %, čo znamená, že na voľbách sa zúčastnilo 2 671 279 voličov.

1:59 Peter Pellegrini vyhral druhé kolo prezidentských volieb nad Ivanom Korčokom s náskokom 6,25 percentuálneho bodu, čo je o 165 546 hlasov.

Pri 100 percentách odovzdaných a spočítaných zápisníc Pellegriniho zakrúžkovalo 1 409 255 voličov, čo predstavuje 53,12 %. Korčoka podporilo 1 243 709 voličov, čo predstavuje 46,87 percenta.

1:53 Petra Pellegriniho prišli do volebnej centrály podporiť aj Ivan Gašparovič a Krisztián Forró.

VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Zľava v popredí: Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič a kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie k neoficiálnym výsledkom v rámci volebnej noci kandidáta na prezidenta Petra Pellegriniho pri príležitosti 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 7. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová

01:26 Občiansky kandidát za prezidenta Ivan Korčok je toho názoru, že v prezidentskej kampane „určite“ urobili chybu, ktorú aktuálne nevie pomenovať. „My si to celé zhodnotíme. Mám pocit, že sme urobili maximum toho, čo môže urobiť občiansky kandidát, kandidát, ktorý minie 500-tisíc, lebo tak hovorí zákon, kandidát, ktorý má okolo seba deväť ľudí a žiadne iné štáby, ale aj kandidát, ktorý mal okolo seba tisíc dobrovoľníkov,“ povedal Korčok pre médiá po sčítaní takmer 100 percent hlasov a poďakoval sa mladým ľuďom, ktorí mu v kampani pomáhali.

01:22 Premiér Robert Fico (Smer-SD) zablahoželal Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách. „Dnes ľudia na Slovensku ukázali, že rozoznávajú, čo tejto krajine hrozí zo strane liberálnych médii, aktivistov, mimovládnych organizácii a progresivistov. To nebola náhoda. Ľudia jednoducho prišli voliť, lebo sa báli, kam by sa táto krajina dostala, keby moc do rúk dostali oni. Nie my sme povedali, že prezidentské voľby má byť referendom. Teraz očakávame od médii, aby napísali, že referendum o vládnutí dopadlo dobre,“ povedal Fico s tým, že väčšina ľudí na Slovensku povedala, že si želá pokračovať v tomto štýle vládnutia a že si želá, aby sme prijímali, čo je v programovom vyhlásení vlády.

VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Sprava v popredí: Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k neoficiálnym výsledkom v rámci volebnej noci kandidáta na prezidenta SR Petra Pellegriniho v reštaurácii Aušpic pri príležitosti 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 7. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová

01:15 Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka zagratuloval víťazovi prezidentských volieb Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) k víťazstvu v prezidentských voľbách.

VOĽBY: Volebná noc Ivana Korčoka
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vpravo) počas volebnej noci občianskeho kandidáta na prezidenta SR Ivana Korčoka pred Starou tržnicou v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 6. apríl 2024. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

01:12 Peter Pellegrini nebude prezidentom, ktorý je nekritickým obdivovateľom vlády. „Môžem vám sľúbiť, že budem prezidentom všetkých občanov, bez ohľadu na to, či ma volili alebo nevolili. Vždy budem stáť na strane SR a jej záujmy budú pre mňa na prvom mieste,“ vyhlásil Pellegrini a dodal, že Slovensko má problémy a len zjednotený národ dokáže nájsť energiu a silu na to, aby našiel z týchto problémov cestu von.

01:04 Druhé kolo prezidentských volieb podľa Ivana Korčoka rozhodol strach.

Občiansky kandidát tvrdí, že prezidentom Slovenska sa dá stať aj tak, že budete šíriť nenávisť, bičovať vášne a ľudí tlačiť na barikády. Spomínaný strach podľa neho šírili tí, ktorí sami majú strach pred voličmi, sú „schovaní vo svojich štátnych funkciách“ a boja sa vyjsť na ulicu.

„Kampaň sa dá urobiť aj tak, že z toho druhého, teda zo mňa, urobíte „kandidáta vojny“. Chcem vám povedať jedno veľmi zreteľne a jasne – toto vám nezabudnem. Toto vám nezabudnem nielen pre mojich dvoch synov, ale pre občanov SR,“ povedal.

00:52 Neúspešný kandidát Ivan Korčok išiel pred Starú Tržnicu v Bratislave pozdraviť ľudí.

00:43 Prezidentka Zuzana Čaputová telefonicky zablahoželala Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) k víťazstvu v prezidentských voľbách. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. Čaputová vo svojej reakcii na výsledok prezidentských volieb uviedla, že svojmu nástupcovi praje úspešný výkon mandátu, ktorého sa ujme 15. júna.

„Pri každých slobodných voľbách sa časť spoločnosti teší a časť je sklamaná. Dôležité je, aby od momentu zvolenia nový prezident pôsobil tak, aby sa žiadna časť spoločnosti necítila porazená. Aby radosť z víťazstva išla ruka v ruke s vedomím služby pre všetkých občanov Slovenska, nielen pre tých, ktorí ho zvolili,“ zdôraznila hlava štátu.

00:10 Brífing Petra Pellegriniho po zverejnení výsledkov 2. kola prezidentských volieb

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

00:26 Pri 99,47 percentách spočítaných zápisníc získal Peter Pellegrini 1 398 487 platných hlasov voličov, čo je 53,38 percenta. Za ním skončil s rozdielom viac ako 180-tisíc hlasov Ivan Korčok, ktorého podporilo 1 221 350 voličov, čo predstavuje 46,61 percenta. Na územiach, kde vo väčšom počte žijú príslušníci maďarskej národnostnej menšiny, zvíťazil jednoznačne Peter Pellegrini.

Volebná účasť dosiahla 61,01 %. V druhom kole prezidentských volieb tak bola účasť o viac ako 19 percentuálnych bodov vyššia ako v roku 2019, keď bola volebná účasť v druhom kole 41,79 percenta. Oficiálne výsledky súboja o prezidentské kreslo však zverejní Štatistický úrad SR (ŠÚ) v nedeľu 7. apríla doobeda.

23:58 Vyjadrenie občianskeho kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

23:51 Víťazom druhého kola prezidentských volieb po spočítaní výsledkov z 96,05 % volebných okrskových zápisníc, je Peter Pellegrini. Hlas mu odovzdalo 1 335 824 voličov, čo je 54,32 %. Ivana Korčoka zakrúžkovalo 1 123 213 voličov, čo je 45,67 percenta. Volebná účasť je zatiaľ 60,58 %.

VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini počas volebnej noci v reštaurácii Aušpic v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 6. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová.

23:45 Po sčítaní hlasov takmer 93 % volebných okrskov stále vedie v druhom kole prezidentských volieb Peter Pellegrini. Doteraz získal 1 276 413 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 55,02 %. Jeho protikandidát Ivan Korčok získal 1 043 236 hlasov, čo je 44,97 %. Znamená to, že Pellegrini získal o vyše 200 000 hlasov viac ako Korčok. Po spočítaní 93 percenta volebných okrskov je účasť 60,19 percenta.

23:31 Sme takmer vo finále a rozdiel medzi dvoma kandidátmi je značný. Peter Pellegrini si udržiava prvenstvo, keď pri sčítaní 88 percent hlasov z volebných okrskov získal 55,88 %, čo predstavuje 1 186 154 platných hlasov. Ivan Korčok získava 44,11 percenta, čo predstavuje 936 192 hlasov oprávnených voličov. Po spočítaní 88 percent volebných okrskov je zatiaľ účasť v druhom kole prezidentských volieb 59,61 percenta.

23:28 Očakáva sa tesný súboj, dôležitá je volebná účasť. Uviedol to minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD), ktorý sa aktuálne nachádza na volebnej noci kandidáta na prezidenta Petra Pellegriniho (Hlas-SD).

„Čím vyššia bude účasť, tým legitímnejší bude výsledok volieb, bez ohľadu na to, ako dopadne. Veríme však vo výsledok, ktorý bude v prospech Pellegriniho,“ uviedol Drucker.

Hlasy Slovákov žijúcich v zahraničí podľa Druckera výsledok volieb výraznejšie neovplyvnia. Akokoľvek voľby dopadnú, podľa Druckera je spoločnosť rozdelená a je potrebné s tým niečo robiť. V prípade, že predseda Hlasu Pellegrini vyhrá voľby, netreba sa podľa ministra školstva o stranu Hlas-SD obávať.

23:21 Peter Pellegrini si stále udržiava prvenstvo. Po sčítaní viac ako 80 percent volebných okrskov Peter Pellegrini získal podporu 56,71 percenta, čo predstavuje 1 033 053 hlasov oprávnených voličov. Na druhom mieste so ziskom 43,28 % je Ivan Korčok, svoj hlas mu tak odovzdalo 788 270 oprávnených voličov. V našich najväčších mestách, v Bratislave a v Košiciach, vedie podľa priebežných výsledkov Ivan Korčok. Po spočítaní osemdesiat percent volebných okrskov je zatiaľ účasť v druhom kole prezidentských volieb 58,70 %.

23:18 Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok pevne verí, že Peter Pellegrini sa stane prezidentom, hoci len o jediný hlas. Zároveň však dodal, že bude potrebné si počkať na výsledok volieb. Minister zároveň dodal, že v prípade zvolenia za prezidenta, by bol zvolaný snem na voľbu nového predsedu strany. „Sme štandardná politická strana, máme tritisíc členov. Ak by sa Peter Pellegrini stal prezidentom, strana Hlas-SD by musela zvolať republikový snem, na ktorom by si zvolila nového predsedu strany,“ uviedol Šutaj Eštok.

23:15 Podľa polície prebehlo druhé kolo prezidentských volieb bez vážnejších incidentov a narušenia verejného poriadku. Ako uviedol riaditeľ poriadkovej polície Stanislav Hromádka v závere volebného dňa, menšie incidenty policajti zadokumentovali a postúpia ich príslušným orgánom.

„Bližšie informácie k počtu nasadených policajtov, ako aj vyhodnotenie priebehu samotných prezidentských volieb z pohľadu polície poskytne v nedeľu dopoludnia prezident Policajného zboru Ľubomír Solák,“ doplnila Zuzana Hrabovská z Prezídia Policajného zboru.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

23:11 Po sčítaní hlasov takmer 68 percenta volebných okrskov má najväčšiu podporu v druhom kole prezidentských volieb Peter Pellegrini. Vedie so ziskom 799 522 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 57,60 % hlasov. Za ním nasleduje Ivan Korčok s 588 501 odovzdanými hlasmi, teda so ziskom 42,39 %. Peter Pellegrini stále vedie podľa priebežných výsledkov vo všetkých krajoch okrem Bratislavského. Najvyššiu podporu má zatiaľ v Banskobystrickom kraji. Korčok vedie v Bratislavskom kraji so ziskom 62,88 %, čo predstavuje 42 135 hlasov. Po spočítaní takmer 68 percent volebných okrskov je účasť v druhom kole prezidentských volieb 57,64 %.

23:07 Sčítavanie hlasovacích lístkov po zatvorení volebnej miestnosti v Starej Turej v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024.

23:02 Po sčítaní hlasov z takmer polovice volebných okrskov má najväčšiu podporu v druhom kole prezidentských volieb Peter Pellegrini. Vedie so ziskom 501 215 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 59,31 % hlasov. Za ním nasleduje Ivan Korčok s 343 786 odovzdanými hlasmi, teda so ziskom 40,68 %. Peter Pellegrini vedie podľa priebežných výsledkov zatiaľ vo všetkých krajoch okrem Bratislavského. Najvyššiu podporu má zatiaľ v Banskobystrickom kraji. Účasť v druhom kole prezidentských volieb je 56,61 % po spočítaní takmer polovice volebných okrskov.

22:51 V druhom kole prezidentských volieb priebežne vedie Peter Pellegrini, ktorému odovzdalo svoj hlas 235 362 oprávnených voličov, čo predstavuje 62,33 % hlasov. Sčítaných je 30,41 percenta volebných okrskov. Ivan Korčok získal zatiaľ podporu 37,66 %, čo predstavuje 142 234 odovzdaných hlasov. Po spočítaní viac ako 30 percent volebných okrskov je zatiaľ účasť v prvom kole prezidentských volieb 55,20 %.

22:46 Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka očakáva tesný výsledok druhého kola prezidentských volieb. Tipuje, že volebná účasť bude vyššia ako v prvom kole. Súčasne pre médiá po príchode na volebnú noc v Stare tržnici uviedol, že verí vo víťazstvo občianskeho kandidáta Ivana Korčoka.

22:43 Už teraz je zrejmé, že výsledok druhého kola prezidentských volieb bude nesmierne tesný. Na svojej volebnej noci to uviedol kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Hlas-SD), podľa ktorého to bude súboj so cťou, bez ohľadu na to, kto bude víťazom. „Cítim veľkú pokoru, ale súčasne aj nádej, že sme presvedčili ľudí, a že sa rozhodli voliť mňa. S veľkou pokoru budem čakať na výsledok,“ vyhlásil Pellegrini.

Ako sa Pellegrini vyjadril, kampaň nemôže byť o tom, kto je lepším marketérom, či komu tím vymyslí lepší znak, slogan alebo šiltovku.

„Musí to byť o tom, že ste niečo za svoj život dosiahli, niečim ste si preskákali, nadobudli ste skúsenosti, niečo ste ľuďom ukázali a ja si myslím, že v mojom prípade za tých 20 rokov ma ľudia videli keď som bol minister, keď som bol premiér či predseda parlamentu,“ uviedol Pellegrini s tým, že na základe toho by sa mali ľudia rozhodovať.

Tipovať výsledok si Pellegrini netrúfol, aj na základe tesných rozdielov v prieskumoch. Ako priblížil, žiadnych influencerov si na volebnú noc nepozval, ale bude sa tešiť v prípade, že prídu. Pellegrini zatiaľ neprezradil, kto bude novým predsedom strany Hlas-SD, či predsedom parlamentu v prípade, že by sa stal prezidentom.

22:39 Po sčítaní hlasov z 15,07 percenta volebných okrskov má najväčšiu podporu v druhom kole prezidentských volieb Peter Pellegrini. Vedie so ziskom 82 324 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 65,98 % hlasov. Ivanovi Korčokovi odovzdalo svoj hlas 42 431 voličov, získal teda 34,01 % hlasov. Po spočítaní viac ako 15 percent volebných okrskov je účasť v druhom kole prezidentských volieb 52,50 %.

22:37 V okresoch Poprad a Levoča bol priebeh druhého kola prezidentských volieb pokojný, podobne ako v prvom kole pred dvoma týždňami. Zhodnotil to pre agentúru SITA Maroš Baranec, zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Poprade, pod ktorú spadajú oba spomínané okresy.

Odhadovaná účasť podľa priebežných informácií je podľa jeho slov okolo 55 až 60 percent. „Voliči sa na nás obracali kvôli nejakým informatívnym veciam, čo sa týka okrskov, kde sa nachádzajú. Všetko bolo v poriadku,“ zbilancoval.

22:35 Po sčítaní hlasov z 3,28 percenta volebných okrskov má väčšiu podporu v druhom kole prezidentských volieb Peter Pellegrini. Vedie so ziskom 11 649 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 70,51 % hlasov. Ivanovi Korčokovi odovzdalo svoj hlas 4 870 voličov, získal teda 29,48 % hlasov.

Víťazom prvého kola prezidentských volieb bol Ivan Korčok so ziskom 42,51 % hlasov, keď mu odovzdalo svoj hlas 958 393 voličov. Peter Pellegrini si získal na svoju stranu 834 718 voličov, čo mu zabezpečilo 37,02 % hlasov. V prvom kole bola účasť vo voľbách 51,91 %.

K volebným urnám malo právo prísť približne 4,3 milióna občanov SR s trvalým pobytom na Slovensku, pričom oproti prvému kolu volieb získalo volebné právo aj ďalších 2,2 tisíca prvovoličov. Okrem dvoch volebných miestností, v ktorých sa predĺžilo hlasovanie o 5 minút, sa v 5 938 hlasovalo od 07:00 do 22:00.

22:31 Exprezident Andrej Kiska si myslí, že výsledky druhého kola prezidentských volieb budú veľmi tesné. „Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať, možno Bratislava opäť rozhodne,“ uviedol po príchode na volebnú noc občianskeho kandidáta Ivana Korčoka.

Súčasne je toho názoru, že Korčok dal do kampane, ktorá prebiehala predchádzajúce dva týždne, všetko, čo mohol. „To, ako chodil po regiónoch, ako chodil po všetkých mestách, to bolo niečo, čo ja som určite vtedy nedal. Klobúk dolu a veľmi mu držím päste.“

22:20 Štátna volebná komisia v priebehu soboty podľa šéfa Štátnej komisie pre voľba a kontrolu financovania politických strán Eduarda Burdu nezaznamenala žiadny vážnejší incident. „Môžme konštatovať, že voľby prebehli podľa všetkých dostupných informácii v súlade s predpismi,“ dodal Burda.

22:07 Občiansky kandidát za prezidenta Ivan Korčok prišiel krátko pred 22:00 hod. do volebnej centrály, ktorá je v Starej Tržnici v Bratislave. Všetkým občanom, ktorí využili právo voliť a prišli k volebným urnám, sa poďakoval a tiež všetkým štátnym orgánom, ktoré zabezpečovali priebeh prezidentských volieb.

Súčasne za celú svoju rodinu vyjadril úprimnú sústrasť rodinám mladých ľudí, ktorí dnes prišli o život pri tragickej autonehode. „Neviem si sám predstaviť väčšiu bolesť, ktorú prežívajú rodičia, je mi to úprimne ľúto,“ uviedol. Korčok tak reagoval na úmrtie troch mladých dievčat. Tie sa stali obeťami tragickej nehody v Spišskom Podhradí. Jedno dievča v nemocnici v Košiciach bojuje o život, ostatní účastníci nehody sú stabilizovaní.

22:05 Druhé kolo prezidentských volieb na Slovensku sa skončilo. Už o pár minút sa začnú zverejňovať prvé —> Priebežné výsledky

21:45 Volebná noc Petra Pellegriniho je v plnom prúde. Predseda parlamentu a líder strany Hlas-SD prišiel do volebného štábu v reštaurácii Aušpic krátko po 21:00.

Prítomní sú predstavitelia strany Hlas-SD, Smer-SD a Slovenskej národnej strany, ako aj dlhoroční podporovatelia. Na volebnú noc prišlo 167 novinárov z ôsmich krajín. „Mám stres. Je to niečo, čo zažívam prvýkrát v živote. Tieto voľby sú v tom špecifické, že v parlamentných voľbách sme sa mohli o výsledok podeliť. Tu je len jeden víťaz, druhý sa prezidentom nestane,“ uviedol Pellegrini.

Ako dodal, útoky a zlé veci, ktorými si počas kampane musel prejsť, ho posilnili. Či už voľby vyhrá alebo prehrá, bude to podľa neho súboj so cťou.

21:33 Predsedníčka poslaneckého klubu Kresťanskodemokratického hnutia Martina Holečková vidí druhé kolo prezidentských volieb nádejne. „Verím, že dnes vyhrá slušnosť nad netransparentnosťou a strašením,“ povedala po príchode na volebnú noc občianskeho kandidáta Ivana Korčoka.

Ako ďalej pre médiá uviedla, posledné dva kampaňové týždne boli podľa nej „výnimočne náročné“. „Musím povedať, klobúk dolu, aj čo sa týka predvolebných diskusií,“ dodala. Holečková si myslí, že Korčok mohol počas predchádzajúcich dvoch týždňov osloviť najmä voličov strany Maďarská aliancia.

21:31 V Košiciach na ZŠ Gemerskej v okrsku číslo 11 v mestskej časti Juh volí podľa predsedu okrskovej volebnej komisie Romana Šupa v druhom kole prezidentských volieb viac voličov ako v prvom kole.

Ako uviedol pre agentúru SITA, zatiaľ nemajú presné dáta, no odhadom sa im v komisii účasť zdá vyššia. Odhadol ju na 55 percent, možno i viac. Občas sa podľa neho tvoria i menšie rady voličov. Dodal, že volia všetky vekové kategórie voličov. Priebeh volieb zhodnotil ako bezproblémový, nezaznamenali žiadne narušenia.

„Rovnako ako pred dvomi týždňami aj dnes bola v areáli v Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Rastislavovej ulici zriadená dočasná volebná miestnosť, kde sa v čase od 14:00 do 15:00 dalo voliť,“ uviedol a vysvetlil, že túto dočasnú volebnú miestnosť mohli využiť ako pacienti nemocnice, tak aj personál. Doplnil, že po 15:00 sa členky okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou urnou odobrali na jednotlivé oddelenia k pacientom, ktorým zdravotný stav neumožňoval dostaviť sa k voľbe, no požiadali o prenosnú urnu.

Podľa Šupa do prenosnej urny odvolilo zopár desiatok voličov. „Jedna vec je vopred nahlásený počet, ale aj počas prechodu od oddelenia k oddeleniu, respektíve z pavilónu do pavilónu vás môže ktokoľvek zastaviť s tým, že je tam ležiaci pacient, ktorý má voličský preukaz a chce voliť,“ vysvetlil.

21:23 V bratislavskej Petržalke dosiahla účasť v 2. kole prezidentských volieb k 19:00 už 60 percent. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mestskej časti Mária Valašková, volebná účasť v druhom kole tak už podvečer pokorila celkovú účasť v prvom kole prezidentských volieb v Petržalke. „Okrsky s najvyššou volebnou účasťou sú centrum Leon v Slnečniciach, nasleduje Materská škola (MŠ) Fialová a Paneurópska vysoká škola na Tematínskej,“ priblížila.

V prvom z najviac navštevovaných okrskov dosiahla volebná účasť podvečer už 80 percent. Zaujímavosťou druhého kola prezidentských volieb v Petržalke je podľa Halaškovej skutočnosť, že voliť prišlo oveľa viac ľudí s cestovným pasom, teda takých, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí. „Napríklad vo volebnom okrsku na MŠ Fialovej evidujeme zatiaľ šesť takýchto voličov, kým v prvom kole prezidentských volieb tu neboli žiadni takýto voliči,“ skonštatovala.

V porovnaní s prvým kolom odvolilo v druhom kole aj viac ľudí s hlasovacím preukazom, pričom podvečer ich bolo v rámci celej Petržalky približne 5 500. „Takéto vysoké číslo sa dalo očakávať, keďže sme pred druhým kolom vydali rekordný počet hlasovacích preukazov, až 6 500,“ doplnila hovorkyňa. Priebeh volieb v najväčšej mestskej časti bol podľa nej od začiatku pokojný, ľudia chodili priebežne, netvorili sa žiadne návaly ani rady, v žiadnom okrsku nezaznamenali incidenty.

20:54 Svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb už odovzdal aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Dnes som stihol všetko, čo som si naplánoval. Verím, že aj vám, ktorí ste mali celý deň povinnosti, zostala chvíľka času na voľby,“ napísal k zverejnenej fotografii a poprial pekný večer.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:38 Atmosféra vo volebnej centrále Ivana Korčoka.

20:12 Občianskeho kandidáta za prezidenta Ivana Korčoka bude na volebnej noci sprevádzať približne 700 hostí, vrátane novinárov. Ako informoval hovorca kampane Peter Köles, pozvaná je prezidentka Zuzana Čaputová, ako aj jej predchodca Andrej Kiska, v prípade ktorého sa aj očakáva, že sa na volebnej noci objaví.

19:08 Možnosť voliť do prenosnej volebnej schránky v dnešnom druhom kole prezidentských volieb využili aj pacienti a zamestnanci žilinskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Zuzana Fialová, svoj hlas odovzdalo spolu 37 voličov.

Nemocnicu navštívili s prenosnou volebnou schránkou členovia volebnej komisie z druhého žilinského volebného okrsku. „Najväčší záujem o voľbu v nemocnici mali hospitalizovaní pacienti, svoje právo využilo 27 z nich. Hlas do prenosnej volebnej schránky odovzdalo 10 zamestnancov nemocnice,“ priblížila Fialová.

Doplnila, že volebná komisia postupne navštívila 16 zdravotníckych lôžkových oddelení a pracovisko rádiológie.

18:53 V Radošovciach v okrese Skalica prebieha nielen druhé kolo prezidentských volieb, ale aj miestne referendum o veternom parku v katastri obce. Kým v prípade prezidenta voliči krúžkujú vybraného kandidáta, v referende označujú pri otázke, či súhlasia s výstavbou veterného parku, odpoveď áno alebo nie.

18:26 Volebné miestnosti sa v sobotu ráno otvorili aj v obci Ľubotice (okres Prešov). V troch volebných okrskoch tu prezidenta v 2. kole volí takmer tritisíc obyvateľov obce.

Ďalšie desiatky voličov požiadali o vydanie hlasovacích lístkov. Prvého kola sa pritom v obci zúčastnilo 61,51 percent zapísaných voličov, čo je najviac z viacokrskových obcí v celom okrese. Podľa okrskových volebných komisií by tento počet mal byť v druhom kole prekonaný.

„Účasť bola v prvom kole dosť vysoká, dosiahla takmer 62 percent. Som rada, že máme takých uvedomelých občanov, ktorým záleží nielen na živote v obci, ale aj na celom Slovensku. Dnes od rána sú tu tiež plné rady, tak tá účasť bude podľa mňa ešte vyššia,“ uviedla pre agentúru SITA starostka obce Ľubotice Nicole Rubisová.

Počet obyvateľov Ľubotíc nedávno prekročil štvortisícovú hranicu. Kým v 1. kole bolo v zoznamoch pre voľby zapísaných vyše 3 000 oprávnených voličov, v 2. kole ich bolo 2 956. Zvýšil sa totiž počet vydaných hlasovacích preukazov. Kým pre 1. kolo volieb ich obec vydala 115, pre 2. kolo už 175.

Po 16-tej hodine sa v troch okrskoch volebná účasť pohybovala medzi 45 až 50 percentami. „Vo volebnom okrsku číslo 3 máme zapísaných 1005 oprávnených voličov. Účasť sa blíži k 50-tim percentám, čo je oproti prvému kolu viac. Teší nás, že vo veľkom počte prichádzajú aj ľudia s hlasovacími preukazmi, ktorých sme mali doteraz 25, čo je tiež oveľa viac ako v prvom kole,“ prezradila predsedníčka volebnej komisie Štefánia Hajduková s tým, že najvyšší záujem bol v ranných hodinách a poobede opäť stúpa.

K volebným urnám chodili priebežne ľudia v rôznom veku. Jedným z najstarších voličov v obci je Milan Kručay. „Ako občan som pociťoval akúsi povinnosť, aby som išiel voliť. K voľbám chodím pravidelne, dokonca dvakrát som tu bol aj v komisii. Dúfam, že som volil správne a budem rád, ak sa bude budúci prezident stotožňovať s mojim názorom,“ povedal 88-ročný dôchodca.

Volebné okrskové komisie riešili počas dňa menšie problémy. Jeden z občanov sa sťažoval na plagát umiestnený pred volebnou miestnosťou. Ďalšia volička si pomýlila hlasovaciu schránku s urnou pre nepoužité či chybné hlasovacie lístky.

18:05 Doterajší priebeh druhého kola volieb prezidenta SR je naďalej štandardný a pokojný. Ako ďalej na brífingu informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán rezortu vnútra Eva Chmelová, z volebnej miestnosti v Kolárove však evidujú jednu bizarnosť. Konkrétne členka miestnej okrskovej volebnej komisie hlasovala aj za svoju dcéru.

Riaditeľ poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka doplnil, že privolaná hliadka spísala o celej veci zápisnicu. „Okrem tohoto evidujeme ešte dva prípady,“ povedal s tým, že v jednom prípade išlo o člena okrskovej komisie pod vplyvom alkoholu a v druhom prípade o člena komisie v nevhodnom tričku. Po výzve si ho však podľa Hromádku vyzliekol.

Zároveň naďalej platí, že moratórium v rámci dnešného druhého kola prezidentských volieb skončí o 22:05.

17:26 Záchranári hodnotia druhé kolo prezidentských volieb v porovnaní s prvým kolom ako pokojnejšie. Ako uviedlo na sociálnej sieti Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, v súvislosti s voľbami počas dnešného dňa zasahovali v troch prípadoch, ktoré evidujú k 17. hodine. Dodali, že je to o polovicu menej výjazdov, než mali počas prvého kola.

V Moldave nad Bodvou ošetrovali vo volebnej miestnosti 67-ročného muža, ktorý trpel bolesťami brucha, previezli ho do nemocnice v Šaci (Košice).

„Vo volebnej miestnosti na základnej škole v Banskej Bystrici ošetrili záchranári 63 ročnú ženu s kolapsovým stavom. Prevoz do nemocničného zariadenia nebol potrebný,“ informujú ďalej. Zasahovať museli i v Leviciach pred volebnou miestnosťou, kde 81-ročná žena v dôsledku pádu utrpela zranenie hlavy. Transportovali ju do levickej nemocnice.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:41 Druhé kolo prezidentských volieb v Jarovniciach.

16:22 Hlasovanie do prenosnej urny v Beladiciach.

16:05 Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb presiahla už napoludnie v Liptovskom Mikuláši 20-percentnú hranicu. Informoval o tom vedúci organizačného odboru Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši Jaromír Kudláček.

„Na základe vyššieho pohybu voličov vo volebných miestnostiach v dopoludňajších hodinách a tiež na základe počtu žiadostí o vydanie voličských preukazov a žiadostí o voľbu do prenosných urien predpokladáme vyššiu účasť ako v prvom kole volieb,“ uviedol Kudláček.

Okrskové volebné komisie zatiaľ v druhom kole prezidentských volieb nezaznamenali žiadne problémy a narušenie neevidujú ani hliadky mestskej polície. Pred dvomi týždňami v prvom kole volieb zaznamenali v Liptovskom Mikuláši 55-percentnú volebnú účasť, keď svoje volebné právo uplatnilo v 32 volebných miestnostiach 13 672 voličov.

15:30 Polícia v Košickom kraji zatiaľ nezaznamenala žiadny incident, ktorý by narušil prezidentské voľby. Ako ďalej uviedlo na sociálnej sieti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, v teréne i naďalej ostáva dostatočný počet policajtov, ako v uniformách, tak aj v civile, ktorí dohliadajú na bezpečnosť občanov, a to nielen na ceste k volebným urnám.

15:21 V horskej obci Donovaly nad Banskou Bystricou volí viac rekreantov a turistov ako domácich. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka jediného volebného okrsku Anna Palúchová s tým, že do 15 hodiny prišlo voliť 105 cudzích s voličskými preukazmi a 82 domácich obyvateľov.

„V obci máme zapísaných 231 voličov a vydali sme 35 voličských preukazov. V prvom kole prezidentských volieb tu volilo ešte viac turistov a cudzích, lebo sa tu konal Celoslovenský turistický zimný zraz a aj niekoľko ďalších firemných podujatí,“ doplnila Palúchová.

V prvom kole prezidentských volieb 23. marca na Donovaloch volilo celkom 483 voličov. Zo 481 platných hlasov získal najviac hlasov Ivan Korčok 277 a na druhom mieste sa umiestnil Peter Pellegrini so 135 odovzdanými hlasmi.

15:11 Voľby v Banskobystrickom kraji doteraz prebiehajú bez narušenia. Preverovali sa nejaké podnety, ale nepotvrdilo sa žiadne narušenie priebehu volieb,“ popísala pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Banskej Bystrici Petra Kováčiková.

14:33 Do prihraničnej obce Kúty už tradične prišli voliť Slováci z Českej republiky. V Kútoch sú na zvýšený počet voličov z Českej republiky pripravení a majú dostatok hlasovacích lístkov. Väčšina voličov prichádza z hlasovacími preukazmi, menšia časť volí s pasmi a čestným vyhlásením, že nemajú na Slovensku trvalý pobyt.

14:11 Priebeh druhého kola prezidentských volieb v bratislavskej Petržalke.

13:54 Do prenosnej volebnej schránky v druhom kole prezidentských volieb odvolil aj najstarší obyvateľ Ružomberka, 102-ročný Štefan Bandžuch. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Ako ďalej priblížil, napriek vysokému veku stále vitálny pán Štefan ovláda počítač, číta noviny a zaujíma sa o dianie okolo seba. „Pán Štefan podľa svojich slov volí celý svoj život. Prvé voľby ako prvovolič zažil ešte v roku 1943 za Slovenskej republiky, keď hranica dospelosti bola 21 rokov,“ poznamenal Miškovčík.

V Ružomberku je pre druhé kolo prezidentských volieb vytvorených 24 volebných miestností. V prvom kole tu dosiahla účasť približne 53 percent voličov, keď svoje voličské právo využilo 11 576 ľudí.

Voľby, Ružomberok
Do prenosnej volebnej schránky v druhom kole prezidentských volieb odvolil aj najstarší obyvateľ Ružomberka, 102-ročný Štefan Bandžuch. Foto: www.facebook.com

13:28 Do 2. kola volieb sa zapojili aj pacienti a zamestnanci Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A Reimana v Prešove. Hospitalizovaní pacienti aj lekári mohli voliť do prenosnej volebnej schránky na základe hlasovacieho preukazu.

13:07 V bratislavskej Petržalke evidovali k 11:00 volebnú účasť v druhom kole prezidentských volieb 22 percent. „Je to zatiaľ iba o dve percentá viac, ako sme mali v prvom kole, avšak vyššiu účasť očakávame v neskorších hodinách. Tým, že vonku je pekné počasie, predpokladáme, že ľudia si urobili nejaký program alebo sú možno ešte aj takí, ktorí sú na dovolenkách a budú sa vracať večer,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Ako dodala, k 11:00 odvolilo v celej Petržalke viac ako 1 600 ľudí s hlasovacím preukazom. Najvyššiu volebnú účasť zatiaľ zaznamenali na Základnej škole Černyševského, nasledovali dva volebné okrsky v miestnej časti Slnečnice – Leon a Materská škola (MŠ) Fialová. Incidenty neevidujú žiadne, priebeh volieb je zatiaľ pokojný. „Zaujímavosťou bolo, že v MŠ Fialová odvolil 100-ročný pán, ktorý je pravidelným poctivým voličom a ako sám povedal, nevynechal ani jediné voľby,“ doplnila.

Voliči sa podľa nej najviac pýtajú, akým štýlom majú označiť kandidáta, prípadne, ktorá plenta je voľná. „Na to ich my vždy upozorníme, že každá plenta má LED svetielko, ktoré podľa farby, či je zelená alebo červená, indikuje, či je daná plenta voľná alebo obsadená,“ dodala Halašková.

12:51 Podľa riaditeľa odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislava Hromádku polícia nezaznamenala žiadne narušenie priebehu volieb, ktoré by malo vplyv na moratórium. „Máme jeden prípad člena volebnej komisie pod vplyvom alkoholu. Ten bol vystriedaný a nemalo to vplyv na priebeh,“ doplnil Hromádka s tým, že dotyčný bol členom komisie v Štúrove. „Ostatné veci preverujeme,“ dodal Hromádka.

12:46 Druhé kolo volieb zatiaľ prebieha pokojne a štandardným spôsobom. Na brífingu to povedal šéf Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda. Zároveň zopakoval, že volebné moratórium sa posunie o päť minút, teda do 22:05.

Štátna komisia sa podľa Burdu priebežne zaoberá podnetmi, ktoré dostáva. „Tie podnety sa týkajú moratória z veľkej časti, takže to, čo vieme vyriešiť hneď, tak riešime teraz aktuálne hneď a samozrejme mnohé tie podnety potrebujeme bližšie preveriť a zistiť ďalšie skutočnosti,“ povedal Burda.

12:41 Obec Nimnica tradične patrí v Púchovskom okrese k obciam s najvyššou volebnou účasťou. Aj v prípade tohtoročných prezidentských volieb ju vylepšujú klienti neďalekých kúpeľov. Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Miroslav Pojezdal, pred dvomi týždňami v prvom kole využilo hlasovacie preukazy približne osem desiatok kúpeľných hostí.

„Väčšina z nich prišla voliť priamo do volebnej miestnosti v našej obci, ale k dispozícii je aj prenosná volebná schránka, ktorú pred dvomi týždňami využilo 21 kúpeľných hostí. Aj dnes o 17:00 pôjdu členovia okrskovej volebnej komisie priamo do kúpeľov, aby umožnili voliť tým kúpeľným hosťom, ktorí majú problémy s mobilitou,“ uviedol Pojezdal.

Viacerí sa však predpoludním vybrali na volebno-zdravotnú prechádzku do obce. „V prvom kole som volila ešte doma, pre druhé kolo som si vybavila hlasovací preukaz, keďže som mala naplánovaný kúpeľný pobyt. Môj kandidát z prvého kola postúpil aj do druhého, takže volím rovnako ako pred dvomi týždňami,“ zdôverila sa jedna z kúpeľných voličiek.

Obec Nimnica má pre prezidentské voľby vo voličských zoznamoch zapísaných 557 voličov s trvalým pobytom v obci. V prvom kole volieb využilo svoje volebné právo 317 z nich, ktorých doplnilo 82 ľudí s hlasovacími preukazmi. Volebná účasť tak presiahla 62 percent.

12:06 Bez ohľadu na to, kto má aký názor, ľudia by mali ísť k volebným urnám. Po odovzdaní svojho hlasu v druhom kole prezidentských volieb to uviedol kandidát na prezidenta, predseda strany Hlas – sociálna demokracia a predseda parlamentu Peter Pellegrini. „Naozaj to bude extrémne tesné a chcem vyzvať každého, kto chce využiť svoje ústavné právo ísť voliť, aby išiel voliť. Každý občan môže vyjadriť svoj postoj, či už je taký, alebo onaký,“ povedal Pellegrini.

Zároveň vyzval ľudí k väčšej tolerancii a väčšiemu pokoju, aby sa ľudia prestali navzájom napádať len preto, že niekto volí iného kandidáta, než toho druhého. „Pretože v posledných týždňoch sme boli svedkami toho, ako keby bola len jedna pravda a voľby ešte viac rozdelili slovenskú spoločnosť,“ uviedol Pellegrini.

Zvyšok dňa Pellegrini plánuje stráviť so svojimi rodičmi. „Aby sme si užili pekný deň a aby sme možno mohli zo seba dostať aj nervozitu. Ako som nervózny ja, tak to veľmi prežívajú aj oni a celá rodina. Čaká ma teda obyčajný ľudský deň bez extrémnych vecí,“ dodal Pellegrini.

11:58 Druhé kolo prezidentských volieb v Sliači.

11:29 Ľudia by mali využiť svoje právo a mali by sa podieľať na výsledku volieb. Po odovzdaní hlasu v druhom kole prezidentských volieb to uviedla súčasná hlava štátu Zuzana Čaputová. „Je dôležité, aby si vybrali takého kandidáta, ktorý zodpovedá najviac ich názorom a hodnotám,“  skonštatovala prezidentka. Uviedla, že aj ona využila svoje ústavné právo a vyjadrila svoj názor. „Máme za sebou pomerne intenzívny záver kampane. Myslím, že všetci občania – voliči mali možnosť lepšie načítať kandidátov,“ povedala Čaputová.

11:20 V Kútoch na Záhorí sa dopoludnia pred všetkými tromi volebnými miestnosťami tvorili zástupy voličov. Do prihraničnej obce už tradične prišli voliť Slováci z Českej republiky. Len z medzinárodného rýchlika ich v Kútoch vystúpilo viac ako sto, spoločne cez Továrenskú ulicu prichádzali k volebným miestnostiam. Na železničnej stanici mali oznam, kde všade v obci môžu voliť. Do Kútov prichádzali voliči z Českej republiky aj autami, našlo sa aj zopár takých, ktorí prišli na bicykloch.

„Ja pochádzam z Martina, žijem v Brne, prišla som voliť, lebo nie je mi jedno, kde budú žiť moji rodičia najbližších pár rokov,“ povedala pred volebnou miestnosťou v kultúrnom dome Martina. Naznačila, že ona návrat na Slovensko v najbližších rokoch neplánuje. V prvom kole voliť prezidenta nebola, pretože mala choré deti.

Medzi voličmi, ktorí prišli vlakom z Brna bol aj mladý muž, ktorý pochádza z Malachova pri Banskej Bystrici. „Študujem v Brne, prvýkrát volím prezidenta, som z toho taký nesvoj, ale dúfam, že zvolíme to správne pre Slovensko a nebudem musieť odtiaľto odchádzať,“ povedal pred volebnou miestnosťou, ktorá bola v materskej škole. V prvom kole nevolil, pretože nemohol prísť na Slovensko. Študenti prišli do Kútov len „na otočku“, po volebnom akte sa väčšinou vracali do Českej republiky.

V Kútoch sú na zvýšený počet voličov z Českej republiky pripravení a majú dostatok hlasovacích lístkov. Väčšina voličov prichádza z hlasovacími preukazmi, menšia časť volí s pasmi a čestným vyhlásením, že nemajú na Slovensku trvalý pobyt.

10:39 Moratórium v sobotňajšom druhom kole prezidentských volieb sa predĺži o päť minút.

Ako pre médiá potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, dôvodom je, že v obci Bystrany v okrese Spišská Nová Ves a v jednom z okrskov v Novom meste nad Váhom sa ráno členovia komisie nemohli dostať do volebnej miestnosti.

10:21 V krojoch a rovno z kostola, aj takto to chodí počas volieb v Lendaku.

9:59 Kandidát na prezidenta Ivan Korčok odovzdal svoj hlas v sobotu ráno v Senci.

Ako povedal, dnes je ten moment, keď majú ľudia rozhodnutie vo svojich rukách. Vyzval ľudí, aby prišli k volebným urnám a využili právo voliť. „Moje pocity sú dobré, máme za sebou poctivú a transparentnú kampaň,“ povedal Korčok. Podľa jeho slov je dôležité, aby sa krajina pohla dopredu. „Rozdelenie spoločnosti je dnes najväčšia výzva,“ dodal Korčok.

9:44 Svoj hlas v druhom kole už odovzdal aj bývalý prezident Rudolf Schuster.

Volebný akt, Rudolf Schuster
Volebný akt bývalej hlavy štátu Rudolfa Schustera v druhom kole prezidentských volieb na Slovensku. Košice, 6. apríl 2024. Foto: SITA/Katarína Lörincová.
Volebný akt, Rudolf Schuster
Volebný akt bývalej hlavy štátu Rudolfa Schustera v druhom kole prezidentských volieb na Slovensku. Košice, 6. apríl 2024. Foto: SITA/Katarína Lörincová.

9:17 V banskobystrickej mestskej časti Kremnička je jediný volebný okrsok číslo 76 zriadený v Klube dôchodcov Senior. V prvom kole prezidentských volieb pred dvomi týždňami tu mali až 76-percentnú účasť, druhú najvyššiu v meste. Uviedla to pre agentúru SITA predsedníčka okrskovej komisie Vanessa Lacková s tým, že teraz to zatiaľ vyzerá na nižšiu účasť, ale to sa v priebehu dňa môže zmeniť.

„Do deviatej hodiny prišlo odovzdať svoj hlas približne 50 ľudí z 507 zapísaných voličov. O prenosnú urnu požiadali štyria obyvatelia, pôjdeme k nim ešte dopoludnia,“ dodala predsedníčka, podľa ktorej je priebeh v ich okrsku podobne ako v prvom kole pokojný a ľudia sú veľmi príjemní.

9:13 V Banskej Bystrici je od 7:00 otvorených všetkých 78 volebných miestností. „Podľa Matričného úradu a ohlasovne pobytu môže k dnešnému dňu voliť v Banskej Bystrici približne 61 270 oprávnených voličov. Do okrskových volebných komisií v krajskom meste bolo delegovaných 603 členov a 78 zapisovateľov,“ informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Mmatričný úrad a ohlasovňa pobytu vydal pre druhé kolo prezidentských volieb 4 383 hlasovacích preukazov a 187 obyvateľov zároveň požiadalo o voľbu prostredníctvom prenosnej volebnej schránky. Pokojný priebeh volieb bez narušenia je zatiaľ v celom Banskobystrickom kraji. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková.

8:27 V Košiciach odvolil podpredseda strany Hlas-SD a minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši. Na elektorát apeluje, aby sa druhého kola prezidentských volieb zúčastnil.

„Keď pôjdu ľudia voliť, tak získavajú aj väčší mandát kritizovať toho, kto vyhrá, a žiadať od neho to, čo im sľúbil. Nevoliť znamená obrať sa o možnosť rozhodnúť o tom, kto bude v tejto významnej funkcii,“ uviedol po volebnom akte pre agentúru SITA.

„Pre Slovensko je dôležité, aby parlament, vláda aj prezidentský palác ťahali za jeden povraz, a aby sme všetci prestali bojovať proti niečomu, a bojovali za niečo. A to je Slovensko a jeho rozvoj,“ myslí si Raši.

VOĽBY: Volebný akt Richarda Rašiho
Podpredseda strany Hlas – sociálna demokracia Richard Raši počas volebného aktu v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Košice, 6. apríl 2024. Foto: SITA/Katarína Lörincová.

7:49 Začiatok druhého kola v jednej z volebných miestností v Starej Turej.

7:33 Podobne ako v prvom kole, tak aj v dnešnom druhom, sa zmenil aj Google.

Google, voľby
Zdroj: www.google.sk.

7:18 Podľa riaditeľa odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislava Hromádku problémy zatiaľ neeviduje ani polícia. „Je nasadený dostatočný počet síl a prostriedkov,“ uviedol. Všetky podnety na údajné protiprávne konanie, ktoré polícia prijala pred začatím druhého kola volieb vyhodnocujú. „Po ich vyhodnotení budú postúpené na úrady, ktorá sa týmito problémami zaoberajú,“ doplnil Hromádka.

7:14 Všetky volebné miestnosti v rámci druhého kola prezidentských volieb by mali byť momentálne už otvorené. Uviedla to na brífingu riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán rezortu vnútra Eva Chmelová. „Nemáme žiadnu informáciu, že by bol nejaký problém,“ povedala.

7:12 Tlačová beseda k otvoreniu volebných miestností.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:08 Vo väčšine z 5 938 volebných miestností sa hlasuje od 07:00 do 22:00.

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) z 2. kola prezidentských volieb na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokPeter Pellegrini