Povolebný online: Na triumf Petra Pellegriniho reagujú politici, politológovia a aj zahraničie (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Sprava: Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k neoficiálnym výsledkom v rámci volebnej noci kandidáta na prezidenta SR Petra Pellegriniho v reštaurácii Aušpic pri príležitosti 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 7. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Novým slovenským prezidentom bude predseda parlamentu a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini, ktorý v druhom kole prezidentských volieb získal 53,12 percenta hlasov. Za jeho súpera, občianskeho kandidáta Ivana Korčoka, hlasovalo 46,87 percenta ľudí.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

>>> Online (minúta po minúte) z priebehu 2. kola a volebnej noci

Volebná účasť dosiahla 61,14 %, čo znamená, že na voľbách sa zúčastnilo 2 671 279 voličov. Ide o druhú najvyššiu volebnú účasť od prezidentských volieb v roku 1999, keď Rudolf Schuster porazil Vladimíra Mečiara. V druhom kole prezidentských volieb bola vtedy účasť 75,4 %. Oproti posledným prezidentským voľbám v roku 2019 bola účasť vyššia o viac ako 19 percentuálnych bodov, keď volebná účasť v druhom kole dosiahla 41,79 percenta.

Povolebný online – reakcie na výsledky prezidentských volieb

  • minúta po minúte

17:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, ďakujeme vám za priazeň počas druhého kola prezidentských volieb a najaktuálnejšie správy nielen z politiky, vám budeme prinášať aj naďalej. Zostaňte nám verní a neprídete o žiadne dôležité a aktuálne informácie.

16:46 Ľudia na Slovensku stavili na prezidentské voľby až 4,32 milióna eur. Ide o rekordné číslo pre spoločnosť Tipsport.

16:16 Podľa politológa Jakuba Bardoviča z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave sa potvrdili niektoré predpoklady, podľa ktorých vysoká volebná účasť bude prospešná pre Petra Pellegriniho a naopak, nižšia volebná účasť by mohla pomôcť skôr Ivanovi Korčokovi. Rovnako sa potvrdilo, že priestor pre mobilizáciu pred druhým kolom volieb mal vo výraznejšej miere práve víťaz volieb. Úspešne oslovil viacerých voličov neúspešných kandidátov a tiež nevoličov z prvého kola,“ vysvetľuje.

15:34 Najväčšou chybou neúspešného kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka bolo, že sa vo svojej predvolebnej kampani nedištancoval od Igora Matoviča. V diskusnej relácii RTVS o päť minút 12 to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Podľa neho Matovič symbolizuje zlo a ľudia svojou voľbou dali jasne najavo, či si myslia o predchádzajúcej vláde. Eštok tiež poznamenal, ze Korčok mal po zverejnení výsledkov volieb príhovor nehodného prezidentského kandidáta.

Branislav Gröhling v diskusii uviedol, že víťazstvo na Slovensku sa dá dosiahnuť klamstvom a rozdeľovaním spoločnosti. „Pellegrini vyhral klamstvom a oklamal voličov nepravdami,“ skonštatoval s tým, že súčasná vládna koalícia mu v tom pomáhala. Podľa neho vyhral prezidentské voľby kandidát, ktorý mal najmenej transparentnú kampaň, šíril polopravdy a so žiadosťou o podporu oslovoval ľudí ako pán Harabin.

Predseda SaS sa obáva, aby nový prezident nebol pritakávačom vlády. Pellegriniho označil za prezidenta, ktorý podporil znižovanie trestov zločincom, či trestov za korupciu. „My budeme zastupovať 1,2 milióna ľudí, ktorí volili Ivana Korčoka a toto budeme presadzovať v Národnej rade SR,“ vyhlásil Gröhling. Ako dodal, obáva sa, že na Slovensku sa pod novým vedením postupne zruší Národná kriminálna agentúra či verejnoprávna televízia. Bojí sa tiež ovládnutia súdnej rady.

15:22 Počas volebného dňa zaznamenala polícia 24 podaní od občanov, no žiadne trestné oznámenie. Policajti sa zaoberali piatimi priestupkami.

Okrem iného riešili to, že člen volebnej komisie v Sľažanoch prišiel v deň konania volieb do komisie oblečený v odeve, na ktorom bol nevhodný nápis s náznakom porušenia pravidla volebného moratória. Podozrivá z priestupku je taktiež členka volebnej komisie v Kolárove, ktorá odvolila za inú osobu, pričom tá sa vo volebnej miestnosti nenachádzala.

„Iných podnetov, ktoré neboli kvalifikované ako priestupok alebo trestný čin, sme v deň konania prezidentských volieb zaznamenali celkovo 19,“ uviedol prezident Policajného zboru SR Ľubomír Solák.

14:49 Občianskeho kandidáta Ivana Korčoka volilo za mrežami väznice v Leopoldove len 21 voličov, čo je 7,98 percenta.

14:32 Novým predsedom parlamentu bude Richard Raši alebo Denisa Saková. Povedal to v nedeľu víťaz prezidentských volieb Peter Pellegrini (Hlas-SD) v televízii JOJ24. „Túto funkciu si zaslúžia tí, ktorí po mne získali najvyšší počet preferenčných hlasov, a to je práve Denisa Saková a Richard Raši. Ešte sme to neuzavreli. Obidvaja si vážia túto moju nomináciu,“ povedal. Podľa jeho slov si to teraz prejdú na vedení strany a vyberú toho, „kto do toho aj bude chcieť ísť a u ktorého budeme mať predstavu, že tú funkciu zvládne“.

14:16 Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, víťazovi prezidentských volieb poprial i to, aby naplnil očakávania, ktoré do neho vložili občania. „Nech je základom Vašej práce služba pre iných, nie vlastné záujmy,“ uviedol. Poprial tiež Pellegrinimu, aby svojím pôsobením v prezidentskom úrade prispel k rozvoju štátu i pokoju v srdci Európy. „Do Vašej služby Vám želám veľa zdravia, múdrosti a hojnosť Božích darov,“ uzavrel.

14:02 Úspešný prezidentský kandidát Peter Pellegrini v diskusnej relácii RTVS o päť minút 12 vyjadril ľútosť nad prejavom svojho protikandidáta Ivana Korčoka po zverejnení výsledkov a odmietol, že svoju kampaň založil na šírení strachu.

13:39 Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách pomohla vysoká volebná účasť, naratív strachu, ktorý používal vo svojej kampani a tiež voliči Štefana Harabina a maďarskí voliči. Pre agentúru SITA to uviedol politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

13:18 V Kútoch, kde v sobotu vo veľkom volili Slováci prichádzajúci z Českej republiky, získal v druhom kole volieb prezidenta Ivan Korčok 3 289 hlasov, čo je 74,5 percenta. Petrovi Pellegrinimu tu voliči dali 1 123 hlasov, čo je 25,45 percenta. Pred všetkými tromi volebnými miestnosťami sa v sobotu dopoludnia, po príchode medzinárodného rýchlika z Prahy, tvorili rady.

Voliči z Českej republiky boli väčšinou študenti, do Kútov prichádzali s hlasovacími preukazmi a len „na otočku“. V Kútoch boli otvorené tri volebné miestnosti, k dispozícii boli aj organizátori, ktorí dávali voličom informácie o tom, kde je aktuálne najmenej ľudí. Svoj hlas tu v druhom kole prezidentských volieb odovzdalo viac ako 4 400 voličov.

12:48 K víťazstvu stačí šírenie poloprávd, hoaxov a rozdeľovanie spoločnosti. Uviedol to predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Branislav Gröhling v relácii TA3 V politike.

Slovensko sa podľa neho zobudilo do smutného rána, no napriek tomu novozvolenému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) zagratuloval a poďakoval sa všetkým voličom. „Nehovoril by som o tom, že je to víťazstvo jednej alebo druhej strany, pretože Ivan Korčok dostal 1,2 milióna hlasov, Pellegrini dostal 1,4 milióna hlasov a stále tu máme ešte obrovskú masu ľudí, čo neprišli voliť,“ uviedol predseda SaS.

Dodal, že to bude výzvou pre Pellegriniho, aby sa oprostil od vlády a nebol stále častovaný prívlastkom, ktorý si sám dal. „Aby naozaj zastupoval všetkých voličov. Pre stranu SaS je to obrovský signál, aby sme v parlamente zastupovali 1,2 milióna voličov Korčoka a ich hodnoty. Uvidíme, ako sa Pellegrini vysporiada s tým, že chce byť prezidentom vlády,“ konštatoval Gröhling.

Uzavrel, že ak bude Pellegrini pokračovať spôsobom, že bude schvaľovať všetky zákony a podpisovať ich, tak bude na strane SaS, aby pozorne pozorovala aj vládu a Pellegriniho a využila všetky svoje možnosti.

12:21 Peter Pellegrini zvíťazil za situácie, keď je aktívny politik a predseda parlamentu, preto je pred inauguráciou, ktorá sa uskutoční 15. júna, nutné vyriešiť otázku prechodu z jednej funkcie do druhej.

11:59 Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko v mene strany gratuluje Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách. „Korčok ako symbol zla prehral tak, ako si zaslúžil,“ napísal na svojom facebookovom profile. SNS zároveň zdieľala status Karola Farkašovského (SNS), ktorý napísal: „Veril som sile zdravého rozumu, aj tomu, že Bratislava nie je celé Slovensko. Iba ´menšia modrina´ na jeho tele.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:52 Kampaň označujúca Ivana Korčoka za prezidenta vojny bola podľa predsedu parlamentu a novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho v poriadku a legitímna. Novozvolený prezident to uviedol v relácii TA3 V politike.

Ako vysvetlil, ak išlo o vyjadrenia vo vzťahu ku Korčokovi, tak to boli jeho vlastné citáty a jeho vyjadrenia k vojne. „Boli to jeho vyjadrenia k vojne, k bombardovaniu Juhoslávie, k vojne v Iraku či k vojne v pásme Gazy. Vyjadril sa ku všetkým konfliktom pozitívne. Je to človek, ktorý nemal nikdy problém so zabíjaním ľudí, a ktorý nikdy nehovoril o mieri,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že on začal hovoriť mieri nie preto, lebo chcel byť lepším kandidátom, ale preto, že verí v potrebu okamžitého zastavenia zabíjania.

„Podporovať vojenský konflikt, ktorý za dva roky nepriniesol žiadny výsledok, je absolútnou tragédiou,“ dodal Pellegrini a uzavrel s tým, že on ani SR nikdy nespochybnia skutočnosť, že v prípade vojny na Ukrajine je agresorom Ruská federácia.

VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini počas volebnej noci v reštaurácii Aušpic v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 6. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová

11:47 Podľa politológa možno od Petra Pellegriniho čakať to, čo avizoval počas kampane – ukotvenie Slovenska v medzinárodných organizáciách, hlavne v európskych inštitúciách a v Severoatlantickej aliancii (NATO). „Peter Pellegrini si veľmi dobre uvedomuje, že jediná budúcnosť pre Slovenskú republiku je v týchto integračných zoskupeniach,“ skonštatoval.

11:44 Novým predsedom alebo predsedníčkou parlamentu bude Richard Raši alebo Denisa Saková. Povedal to v diskusii na JOJ 24 poslanec parlamentu Samuel Migaľ zo strany Hlas-SD. Podľa jeho slov sa nikto sa nemusí báť, že by strana Hlas-SD neprežila, alebo sa s nejakou inou stranou fúzovala. „Čo sa týka vedenia strany, prebehne snem a tam sa vyberie z užšieho predsedníctva, resp. z generálneho manažéra strany,“ doplnil. V relácii ďalej povedal, že všetky výdavky na kampaň Petra Pellegriniho budú zverejnené na transparentnom účte.

11:41 Dva týždne kampane medzi prvý a druhým kolom a záverečné duely ukázali ľuďom tvár jedného aj druhého kandidáta a ako to kto myslí. Uviedol to predseda parlamentu a novozvolený prezident Peter Pellegrini v relácii TA3 V politike.

„Do kandidatúry som išiel úprimne od srdca, nie kvôli nejakému kalkulu. Myslím si, že ľudia nakoniec vycítili, koho chcú za prezidenta,“ vyhlásil Pellegrini a dodal, že vnímal posledné dni silnú mobilizáciu. Súčasne ocenil na celej spoločnosti bez ohľadu na to, koho kto volil, že sa ľudia prestali hanbiť za svoj názor a že sa vedeli ohradiť voči internetovému hejtu.

„Nakoniec ľudia našli v sebe slobodu a mohli sa verejne vyjadriť aj keď volili Pellegriniho, nie len keď volili Ivana Korčoka. Predtým, ako náhle ste povedali, že volíte niekoho iného než Korčoka, tak ste boli predmetom hejtu,“ dodal Pellegrini.

Peter Pellegrini, prezidentské voľby
Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini (vľavo) počas volebného aktu v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Foto: SITA/AP

11:23 Mimoparlamentné hnutie Republika gratuluje Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách a praje mu veľa správnych rozhodnutí v prezidentskom úrade. Uviedla to strana vo svojom stanovisku. „Slovensko dokázalo poraziť progresívcov. Hnutie Republika urobilo všetko pre to, aby prezidentské voľby nevyhral progresívny kandidát Ivan Korčok,“ konštatuje strana Milana Uhríka, ktorá je zároveň presvedčená, že Pellegrini dokázal zvíťaziť aj vďaka značnej mobilizácii vlasteneckých voličov, „ktorí prekonali osobné animozity a k prezidentským voľbám pristúpili štátnicky.“

10:59 Kresťanskí demokrati vyzývajú mladých ľudí, aby po prezidentských voľbách nezanevreli na Slovensko.

10:51 Podľa politológa Samuela Abraháma bude dôležité napríklad to, čo spraví Peter Pellegrini s novelou Trestného zákona, respektíve, či ju stiahne. „To bude prvou indikáciou jeho nezávislosti alebo toho, že bude konať tak, ako mu povie koalícia,“ vyhlásil v rozhovore pre TA3 s tým, že je dôležité, aby aj voliči Pellegriniho videli, že je naozaj nezávislým nadstraníckym prezidentom, nie prezidentom, ktorý vykonáva to, čo mu povie predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

10:44 Druhého kola prezidentských volieb v Trenčianskom samosprávnom kraji sa zúčastnilo 318 269 voličov, čo je približne o 47-tisíc voličov viac ako v prvom kole. Volebná účasť dosiahla 67,70 percenta a po Bratislavskom kraji bola druhá najvyššia v rámci Slovenska. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov volieb zverejnených Štatistickým úradom SR.

V porovnaní s prvým kolom volieb vzrástla volebná účasť v TSK o 10 percent. Najvyššiu volebnú účasť zaznamenali v Trenčianskom okrese (70,09 percenta), naopak najnižšiu v okrese Prievidza (65,30 percenta).

Víťaza volieb Petra Pellegriniho podporilo v TSK 184 105 voličov (58,31 percenta) a jeho protikandidát Ivan Korčok získal 131 598 hlasov. Kým pred dvomi týždňami v prvom kole vyhral Pellegrini v šiestich z deviatich okresov TSK, tentoraz triumfoval vo všetkých deviatich.

Najviac hlasov získal v okresoch Bánovce nad Bebravou (63,08 percenta), Považská Bystrica (62,82 percenta) a Púchov (62,34 percenta). Vyrovnaný súboj kandidátov na prezidenta bol v okrese Trenčín, kde rozdiel medzi Pellegrinim a Korčokom predstavoval 114 hlasov.

10:21 Podľa šéfa Štatistického úradu SR Martina Nemkyho prišlo v druhom kole volieb oproti prvému kolu hlasovať takmer o 406-tisíc voličov viac. „Kraj s najvyššou účasťou bol bratislavský, predstavuje to 70,93 percenta,“ povedal Nemky. Naopak, kraj s najnižšou účasťou bol podľa neho Košický kraj, v ktorom účasť dosiahla 52,28 percenta

10:16 Policajný prezident Ľubomír Solák povedal, že polícia v priebehu druhého kola volieb nezaznamenala vážnejšie narušenie verejného poriadku. „Prijaté bezpečnostné opatrenia vyhodnocujeme ako dostatočné,“ skonštatoval. Bezpečnosť volieb podľa Soláka zabezpečovalo 3957 policajtov, pričom v teréne bolo v rámci bežného výkonu služby aj ďalších 1829 policajtov. Policajný prezident doplnil, že počas volebného dňa polícia zadokumentovala päť priestupkov a 19 podnetov. „S ktorými sa priebežne budeme vysporadúvať v rámci zákona,“ dodal Solák.

10:10 Predseda Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán Eduard Burda na tlačovej besede potvrdil, že víťazom druhého kola prezidentských volieb sa stal Peter Pellegrini.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:48 Slovensko si podľa politológa Radoslava Štefančíka zvolilo nového Ivana Gašparoviča, síce nie člena Smeru, ale akoby člena Smeru.

9:31 Petrovi Pellegrinimi už na sociálnych sieťach pogratulovali aj český premiér Peter Fiala, minister zahraničných vecí Jan Lipavský a expremiér Andrej Babiš. „Verím, že budeme naďalej čo najlepšie rozvíjať výborné a hlboké vzťahy medzi Českou republikou a Slovenskom,“ uviedol Fiala.

Lipavský uviedol, že verí, že nový slovenský prezident bude plne podporovať česko-slovenskú spoluprácu a bude zárukou pevného zakotvenia Slovenska v európskych a transatlantických štruktúrach.

Andrej Babiš na Facebooku napísal, že Slováci si vybrali dobre. „Budú mať hrdého prezidenta, ktorý vždy bude vo svete hájiť ich záujmy a bude stáť za všetkými občanmi,“ uviedol. Rovnako vyslovil svoju vieru v to, že Pellegrini sa zasadí o zlepšenie slovensko-českých vzťahov.

9:17 Český prezident Petr Pavel zablahoželal Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu za prezidenta. „Gratulujem Petrovi Pellegrinimu ku zvoleniu za nového prezidenta Slovenska. Verím, že naviažeme na tradíciu mimoriadne dobrých susedských vzťahov a budem sa tešiť na konštruktívnu spoluprácu,“ napísal Petr Pavel na Twitteri.

9:14 Triumf Petra Pellegriniho do funkcie slovenského prezidenta komentujú aj zahraničné médiá.

9:00 Vitajte pri online (minúta po minúte) s reakciami na výsledky druhého kola prezidentských volieb a víťazstvo Petra Pellegriniho.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokPeter Pellegrini