Pellegrinimu pomohla mobilizácia voličov, veľká časť krajiny by ním však podľa politológa Řádeka mohla opovrhovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini počas volebnej noci v reštaurácii Aušpic v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 6. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Víťazovi prezidentských volieb Petrovi Pellegrinimu sa podarila mobilizácia voličov, čo ukazuje aj to, že najzásadnejšie zisky mal od ľudí, ktorí neprišli voliť v prvom kole.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Apel na zahraničnú politiku

Ako v relácii Volebné ráno na RTVS :24 poukázal analytik Michal Mislovič z agentúry MEDIAN SK, v regiónoch, kde je tradične silná strana Smer-SD, dokázal mobilizovať tak, aby prišli voliť. Presvedčiť sa mu okrem iného podarilo aj voličov na juhu, ktorí boli v ostatných dňoch neistí.

>>> Online (minúta po minúte) z priebehu 2. kola a volebnej noci

Vysoká účasť, viac ako 61 percent, pritom nie je v druhom kole prezidentských volieb tradičná, čo ukazuje, že mobilizácia fungovala. Dôležitý bol podľa Misloviča apel na zahraničnú politiku a vojnu na Ukrajine. Práve vojna na Ukrajine je podľa neho téma, ktorá spájala elektoráty.

Mentálne zostane v politickom tábore

Politológ Miroslav Řádek z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v relácii skonštatoval, že zvíťazil kandidát, ktorý mal nielen poznateľnosť, ale aj skúsenosť zo straníckej politiky, mal na svojej strane fungujúce masové strany. Zjavne mu pomohla aj podpora premiéra Roberta Fica, ktorý si podľa Řádeka môže povedať, že urobil z Pellegriniho prezidenta.

>>> Kompletné výsledky 2. kola prezidentských volieb

Pellegrini podľa politológa nebude zásadný oponent vlády a mentálne zostane v politickom tábore. Vyhraňovanie sa voči koalícii Řádek nečaká. Po Pellegriniho víťazstve by mohli nasledovať jemné preskupenia síl v koalícii.

Zlučovanie strán

Řádek očakáva, že začiatkom roka Pellegriniho strana Hlas prestane pomaly existovať, pretože jej poprední predstavitelia v sebe nemajú dostatočné vodcovstvo a napokon príde zlučovanie. Politológ tiež predpokladá, že súčasný kultúrno-spoločenský konflikt bude pokračovať, napriek tomu, že Pellegrini volá po spájaní.

Veľká časť krajiny by ním podľa neho mohla až opovrhovať. Mislovič si však myslí, že emócie ochladnú a keďže víťaz prezidentských volieb oslovil široké spektrum voličov, neprekvapilo by ho, ak by jeho dôveryhodnosť začala do pol roka alebo do roka narastať. Ako dodal, bude tu však značná časť populácie, ktorá nikdy nebude spokojná.

Korčokovo pokračovanie

Neúspešný kandidát Ivan Korčok bude podľa Řádeka potrebovať niekoľko mesiacov, aby sa „dostal z politickej depresie“. V jeho budúcnosti by však mohlo byť členstvo v niektorej z existujúcich strán alebo vznik novej umiernenej konzervatívno-liberálnej strany.

Mislovič skonštatoval, že by bola škoda, ak by Korčok svoju podporu nevyužil. Pravica podľa neho získala osobnosť, ktorá by mohla spájať, a je na nej, ako s tým bude pracovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokMichal MislovičMiroslav ŘádekPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMedian SKRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSmer - SSD